2023 Yılı İkinci Çeyrek Açık Bankacılık Verileri - Finrota

Netahsilat
15-08-2023
5 dk Okuma
2023 Yılı İkinci Çeyrek Açık Bankacılık Verileri - Finrota
2023 Yılı İkinci Çeyrek Açık Bankacılık Verileri

Açık Bankacılık ürünü NetEkstre’de yılın ikinci çeyreğinde hesap hareketi sayısı 7 milyona yaklaştı

Finrota'nın Açık Bankacılık ürünü NetEkstre, 2023 yılının ikinci çeyreğinde yüksek işlem hacmini artırdı. NetEkstre'nin işlem adedi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 artarak yaklaşık 7 milyon oldu. 

Tek ekranda farklı banka hareketlerini yönetme fırsatı sunan NetEkstre, en çok tercih edilen Açık Bankacılık ürünlerinden biri olmaya devam ediyor. 2023'ün ikinci çeyreğinde kaydedilen finansal verilere göre NetEkstre'nin toplam işlem adedi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 artarak 7 milyona yaklaştı. Entegre firma sayısı da yüzde 18 arttı. Yılın ikinci üç ayında gerçekleşen diğer verilere göre, NetEkstre 7 milyona yakın hesap hareketini sınıflandırarak raporladı; sisteme entegre banka sayısı 29, desteklenen ERP sayısı 20 oldu.

Açık bankacılık, beraberinde getirdiği pek çok avantajın yanında farklı iş kollarının iş süreçleri yönetiminde kolaylık sağlıyor. 2023’ün ikinci çeyreğinde Finrota’nın Açık Bankacılık ürünlerini en çok tercih eden iş kollarının başında “yapı” sektörü yer aldı. Sıralamadaki ilk beş sektör ise yapı, otomotiv, tekstil, gıda ve hırdavat oldu.

Posrapor'un firma sayısı ikinci çeyrekte de artış göstermeye devam ediyor

Finrota'nın Açık Bankacılık hizmetleri arasında bulunan raporlama sistemi Posrapor'u tercih eden firma sayısı 2023 yılının ikinci çeyreğinde de artmaya devam etti. Farklı banka ve ödeme kuruluşlarına ait işlemleri Posrapor’a üye olan firmalar ortak veri tabanında kolaylıkla gözlemleyebiliyor. Detaylı rapor fırsatı sunan Posrapor, aynı zamanda blokeli çalışan tarih ve tutar bilgilerini takip ederek nakit akışını yönetmeye yardım ediyor. 2023 yılının ikinci çeyreğinde Posrapor’un firma sayısında yüzde 52 oranında bir büyüme sağlanırken, Posrapor’da işlenerek raporlanan kart hareket sayısı 3 milyonu aştı. Sisteme entegre banka sayısı ise 15.

E-DBS ürünü ile tahsile gönderilen fatura tutarı 1,4 milyar TL ile yükselişe geçti

Firmalara finansal avantajlar sağlayan nakit yönetim sistemi E-DBS (Elektronik Doğrudan Borçlandırma Sistemi), 2023 yılının ikinci çeyreğinde de başarılı performans gösterdi. Geniş müşteri ağı ya da bayisi bulunan firmalar E-DBS sistemiyle yapılan mal ve hizmet satışlarında fatura tahsilatlarının otomatik olarak gerçekleşmesini sağlıyor. Doğrudan borçlandırma sistemiyle farklı bankalardaki işlemleri tek panel üzerinden yönetebilme fırsatı sunan E-DBS’den faydalanan firmalar, faturalarının tahsilatı için talimatlar oluşturabiliyor ve limitlerini takip edebiliyor. 2023 yılının ikinci çeyreğinde E-DBS ürünü ile tahsile gönderilen fatura tutarı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 178 artarak 1,4 milyar TL oldu. E-DBS ürününü kullanan firma sayısı ise yüzde 47 artış gösterdi.

TÖS ürünü transfer süreçlerinde avantajlı çalışma olanağı sunuyor

Finrota'nın hızlı büyüyen ürünlerinden biri olan TÖS (Toplu Ödeme Sistemi) de transfer hacmini bir önceki aya göre dört kat artırarak büyümeye devam etti. Transfer süreçlerinde avantajlı çalışma olanağı sunan TÖS ile toplu para transferi işlemleri, EFT, Havale, SWIFT, İthalat ödemesi gibi birçok işlem kolaylıkla yapılabiliyor. Bankalarla entegre çalışan TÖS, finans ve muhasebe çalışanları ile yöneticilerin farklı araçlara yönelmelerine gerek kalmadan, tüm işlemleri tek portal üzerinden yönetme imkânı sağlıyor. Fintek sektörüne değer katan TÖS, yenilikçi özellikleriyle firmaların hayatlarını kolaylaştırmaya devam ediyor.

Finrota Genel Müdürü İlknur Uzunoğlu: “Açık Bankacılık sistemi özellikle son yıllarda firma ve bireylerin finansal yaşamına katkı ve kolaylık sağlayarak yükseliyor.” 

Açık Bankacılık ürünümüz NetEkstre, tüm banka hesap hareketlerinin tek ekrandan kolayca yönetilebilmesini ve hesap bilgilerinin konsolide edilebilmesini sağlıyor. Banka hesap bilgileri, hesap hareketleri ve raporlamalar konusunda geliştirdiğimiz çözümlerimizle pek çok firmaya hizmet sunuyor ve hayatlarını kolaylaştırıyoruz. Tüm hesap hareketlerinin görüntülmesiyle birlikte, bunların online olarak ERP/muhasebe sistemlerine aktarılmasını ve böylece banka hesap hareketlerini tek panelden anlık olarak takip edilebilmesini de mümkün kılan NetEkstre, yılın ikinci çeyreğinde de büyümesini sürdürdü. 

Bundan sonraki süreçte de Açık Bankacılık ürünlerimizde verdiğimiz hizmetleri yaygınlaştırarak daha çok kullanıcının ve iş ortağımızın finansal teknolojide rotasını çizmeye devam edeceğiz.

Blog Yazılarını Kaçırma!

Sizde e-mail adresinizi paylaşarak, blog yazılarımızdan anında haberdar olun.

Diğer Yazılar

Diğer Blog Yazılarını İnceleyin

Netekstre
Dijitalleşen Dünyada Finansal Teknolojinin Rolü
Dijitalleşen Dünyada Finans...

Finansal hizmetlerin teknolojiden en çok etkilenen sektörlerden biri olduğunu söylemek oldukça doğrudur. Bu sekt...

2024-06-04

NAP360 (Nakit Akış Platformu)
Nakit Akış Platformlarının İşletme Stratejilerine Katkıları
Nakit Akış Platformlarının ...

Nakit akış platformu, işletmelerin finansal durumlarını yönetmelerine yardımcı olan bir yazılım çözümüdür.

2024-05-27

NAP360 (Nakit Akış Platformu)
Finansal Okuryazarlık ve Bilinçlendirme
Finansal Okuryazarlık ve Bi...

Finansal okuryazarlık, kişilerin finansal kavramları anlamalarını ve bu bilgileri etkili bir şekilde kullanarak ...

2024-05-24