Netekstre

Türkiye’de Açık Bankacılığın Geleceği

Türkiye'de Açık Bankacılığın Geleceği

İnternet, bulut teknolojileri, yapay zekâ alanındaki teknolojik gelişmelerle birlikte bankacılığın modern yorumu olarak karşımıza çıkan açık bankacılık uygulamaları şirketlerin ve bireylerin finansal hayatını kolaylaştıran çözümler sunuyor. Bankalarla olan ilişkilerde her geçen gün çeşitlenen finansal ürünlerin ve işlemlerin oluşturduğu karmaşık süreçlerin yönetimi tek bir uygulaya indirgeyen açık bankacılık uygulamaları, performansı artırırken zaman ve işgücünden ciddi anlamda tasarruf edilmesini sağlıyor.

Şirketlerin, bayileri, alt bayileri, iş ortakları ve müşterileriyle arasındaki bankacılık işlemleri, açık bankacılık platformları üzerinden tek bir ekrandan kontrol edebilirken, muhasebe, pazarlama, finans departmanlarıyla tam entegre şekilde tüm süreçleri otomatik bir yapıya kavuşturuyor.

Açık Bankacılığın Geleceğinde Daha Fazla Entegrasyon Var

Açık bankacılığın geleceğinde ise firmalar ve bireylerin bankalarla ilişkilerinin tamamının dijital platformlara taşındığı bir dönem bizleri bekliyor. E-ticaret platformlarıyla ve finansal kurumlarla daha fazla entegre, ödemelerin kolaylaştığı, çeşitlendiği banka müşterisi olmanın ürün ve hizmetlere erişiminin kolaylaştığı günler çok da uzak değil. Günümüzde, banka müşterilerinin tek bir platform üzerinden tüm bankalara erişilebilmesini sağlayan açık bankacılık uygulamaları, farklı yönleriyle finansal hayatı daha da kolaylaştıran çözümler sunacak.

Firmaların, bireysel bankacılık müşterilerinin, tek bir açık bankacılık uygulaması kanalıyla banka müşterisi olabildiği, saniyeler içerisinde bankacılık ürünlerine erişebildiği bir dünya açık bankacılık ile mümkün. Kısacası, açık bankacılığın geleceğinde, B2B ve B2C alanlarında banka fark etmeksizin bankacılık işlemleri ile diğer alanların daha fazla entegrasyonu söz konusu olacak. Bir e-ticaret platformundan alış veriş yaparken tek bir platform üzerinden dilediğiniz banka hesabından kolaylaştırılmış ödemeler, kredili işlemler yapabildiğiniz; şirketler açısından ise daha fazla işlemin tek bir platforma indirgendiği, müşterilere zengin seçeneklerin sunulduğu bir gelecekten bahsediyoruz.

Açık Bankacılık Uygulamaları ile Kontrol Her Zaman Sizde

Açık bankacılık uygulamalarının en büyük gelişme kaydettiği alanlardan biri olan ödeme ve tahsilat işlemlerindeki gelişmeler açık bankacılığın gelişimine ışık tutar nitelikte. Firmaların uzaktan yaptığı tahsilatları daha basit ve güvenli platformlara taşıyan açık bankacılık uygulamaları alanında faaliyet gösteren Eçözüm, modern ve zengin ürün yelpazesiyle müşterilerine hizmet veriyor.

Netahsilat ile tek bir link üzerinden SMS veya e-mail üzerinden saniyeler içerisinde tahsilat yapılabilirken; POSRapor, şirketlerin fiziki ve sanal POS’larını tek bir platformdan yönetebilmesine olanak tanıyor. E-DBS ürünü ile firmalar bayileri veya iş ortakları arasındaki işlemlerde nakit akışlarını sağlıklı bir şekilde yönetebiliyor. NetEkstre ise firmaların tüm bankalardaki hesaplarını anlık olarak takip edebilmelerine yardımcı oluyor.

Eçözüm, yasal mevzuatlardaki gelişmelere paralel olarak yeni ürünlerle müşterilerine hizmet vermeye, sektörün öncüsü olarak Ar-Ge çalışmalarıyla ekosistemdeki her yeniliği müşterilerine yansıtmaya devam edecek

İlgili Yazılar

Netekstre
Açık Bankacılık (open banking) Nedir, Açık bankacılık nasıl çalışır ve geleceği nedir?

Açık Bankacılık (Open Banking) Nedir?

Açık Bankacılık (Open Banking), uygulama programlama arayüzüne (API) dayalı, finansal ürün ve hizmetlerin geliştirilmesi için gerekli finansal bilgilerin paylaşılmasını sağlayan sistemdir. Finansal verilerin geleneksel merkezi yönetimin aksine, farklı kurumların teknolojik ağına dayanmaktadır. Bu da daha verimli bilgi alışverişinde bulunmalarını sağlıyor. Açık bankacılık, parolalar gibi hassas bilgilerin yaygın olarak paylaşılmasını gerektirmeden finansal bilgilere kolay ve güvenli […]

Devamını Oku
Netekstre
Açık Bankacılık Servisleri ile Neler Yapılabilir?

Açık Bankacılık Servisleri ile Neler Yapılabilir?

Bankacılık işlemlerinde banka ayrımını ortadan kaldıran, müşterilere tüm banka hesaplarına tek bir uygulama üzerinden erişim sağlayan açık bankacılık ekosisteminin bu yeteneklerinin ardında API servisleri kavramı yatıyor. Uygulama programlama arayüzü kelimelerinin İngilizce karşılığına denk gelen kelimelerin kısaltması olan API, bankalardaki müşteri ve hesap bilgilerinin güvenli bir şekilde üçüncü parti uygulamalara aktarılmasını sağlıyor. Banka ile müşteri arasında […]

Devamını Oku
Netekstre
B2B İş Modelinde Açık Bankacılık ve Sunduğu Avantajlar

B2B İş Modelinde Açık Bankacılık ve Sunduğu Avantajlar

Bankacılık anlayışını yeniden tanımlayan açık bankacılık, yenilikçi ve dijital bir dünyanın kapılarını ardına kadar açıyor. Bankaların değil; bankacılık işlemlerinin, verinin, müşterilerin daha ön planda olduğu açık bankacılık teknolojileri, şirketlerin finansal süreçlerinde köklü değişiklikleri de beraberinde getiriyor. Klasik bankacılığın bilgisayar ve internet teknolojileri ile harmanlandığı dijital bankacılık, açık bankacılık uygulamaları sayesinde daha rekabetçi bir yapıya kavuşuyor. Sahip olduğu açık mimari ve API teknolojileri […]

Devamını Oku
Yukarı Çık