Türkiye'de Açık Bankacılığın Geleceği

Netekstre
28-08-2023
5 dk Okuma
Türkiye'de Açık Bankacılığın Geleceği

İnternet, bulut teknolojileri, yapay zekâ alanındaki teknolojik gelişmelerle birlikte bankacılığın modern yorumu olarak karşımıza çıkan açık bankacılık uygulamaları şirketlerin ve bireylerin finansal hayatını kolaylaştıran çözümler sunuyor. Bankalarla olan ilişkilerde her geçen gün çeşitlenen finansal ürünlerin ve işlemlerin oluşturduğu karmaşık süreçlerin yönetimi tek bir uygulaya indirgeyen açık bankacılık uygulamaları, performansı artırırken zaman ve işgücünden ciddi anlamda tasarruf edilmesini sağlıyor.

Şirketlerin, bayileri, alt bayileri, iş ortakları ve müşterileriyle arasındaki bankacılık işlemleri, açık bankacılık platformları üzerinden tek bir ekrandan kontrol edebilirken, muhasebe, pazarlama, finans departmanlarıyla tam entegre şekilde tüm süreçleri otomatik bir yapıya kavuşturuyor.

Açık Bankacılığın Geleceğinde Daha Fazla Entegrasyon Var

Açık bankacılığın geleceğinde ise firmalar ve bireylerin bankalarla ilişkilerinin tamamının dijital platformlara taşındığı bir dönem bizleri bekliyor. E-ticaret platformlarıyla ve finansal kurumlarla daha fazla entegre, ödemelerin kolaylaştığı, çeşitlendiği banka müşterisi olmanın ürün ve hizmetlere erişiminin kolaylaştığı günler çok da uzak değil. Günümüzde, banka müşterilerinin tek bir platform üzerinden tüm bankalara erişilebilmesini sağlayan açık bankacılık uygulamaları, farklı yönleriyle finansal hayatı daha da kolaylaştıran çözümler sunacak.

Firmaların, bireysel bankacılık müşterilerinin, tek bir açık bankacılık uygulaması kanalıyla banka müşterisi olabildiği, saniyeler içerisinde bankacılık ürünlerine erişebildiği bir dünya açık bankacılık ile mümkün. Kısacası, açık bankacılığın geleceğinde, B2B ve B2C alanlarında banka fark etmeksizin bankacılık işlemleri ile diğer alanların daha fazla entegrasyonu söz konusu olacak. Bir e-ticaret platformundan alış veriş yaparken tek bir platform üzerinden dilediğiniz banka hesabından kolaylaştırılmış ödemeler, kredili işlemler yapabildiğiniz; şirketler açısından ise daha fazla işlemin tek bir platforma indirgendiği, müşterilere zengin seçeneklerin sunulduğu bir gelecekten bahsediyoruz.

Açık Bankacılık Uygulamaları ile Kontrol Her Zaman Sizde

Açık bankacılık uygulamalarının en büyük gelişme kaydettiği alanlardan biri olan ödeme ve tahsilat işlemlerindeki gelişmeler açık bankacılığın gelişimine ışık tutar nitelikte. Firmaların uzaktan yaptığı tahsilatları daha basit ve güvenli platformlara taşıyan açık bankacılık uygulamaları alanında faaliyet gösteren Eçözüm, modern ve zengin ürün yelpazesiyle müşterilerine hizmet veriyor.

Netahsilat ile tek bir link üzerinden SMS veya e-mail üzerinden saniyeler içerisinde tahsilat yapılabilirken; POSRapor, şirketlerin fiziki ve sanal POS'larını tek bir platformdan yönetebilmesine olanak tanıyor. E-DBS ürünü ile firmalar bayileri veya iş ortakları arasındaki işlemlerde nakit akışlarını sağlıklı bir şekilde yönetebiliyor. NetEkstre ise firmaların tüm bankalardaki hesaplarını anlık olarak takip edebilmelerine yardımcı oluyor.

Eçözüm, yasal mevzuatlardaki gelişmelere paralel olarak yeni ürünlerle müşterilerine hizmet vermeye, sektörün öncüsü olarak Ar-Ge çalışmalarıyla ekosistemdeki her yeniliği müşterilerine yansıtmaya devam edecek.

Blog Yazılarını Kaçırma!

Sizde e-mail adresinizi paylaşarak, blog yazılarımızdan anında haberdar olun.

Diğer Yazılar

Diğer Blog Yazılarını İnceleyin

Netahsilat
RegTech Nedir? Türkiye ve Globalde Önemi
RegTech Nedir? Türkiye ve G...

RegTech, finansal sektör içinde düzenleyici süreçlerin teknoloji aracılığıyla yönetilmesidir. Bu kapsamda regtec...

2024-07-05

NAP360 (Nakit Akış Platformu)
Nakit Akış Platformları ile Doğru Risk Yönetimi
Nakit Akış Platformları ile...

Günümüz iş dünyasında etkili nakit akışı yönetimi, işletmenin büyüklüğü veya faaliyet gösterdiği sektör fark etm...

2024-06-27

Netekstre
Küçük İşletmeler için Finansal Yönetim Rehberi
Küçük İşletmeler için Finan...

Muhasebe, küçük bir işletmeyi yönetmenin önemli bir parçasıdır. Harcamaların ve gelirlerin takip edilmesine yöne...

2024-06-24