POS Veri Analizi Nasıl Kullanılır?

Posrapor
19-10-2022
5 dk Okuma
POS Veri Analizi Nasıl Kullanılır?

POS veri analizi; ürünlerin, müşterilerin ve çalışanların hakkında çok sayıda eyleme geçirilebilir somut bilgiler sağlar. İşini büyütmek için POS sistemindeki verileri nasıl kullanabileceğin konusunu ele aldık.

Faaliyetlerini büyütmek isteyen işletme sahipleri, POS işlemlerini, işlerinin merkezi olarak düşünmelidir. Modern bir POS sistemi, müşteriler ve satışlar hakkında gelecekteki iş kararlarını bildirebilecek bol miktarda bilgi toplar.

Bir POS Sistemi Ne Tür Bilgiler Sağlar?

POS sistemlerinden elde edilen veriler hangi ürünlerin iyi sattığını, işinin en yoğun olduğu zamanları, bir çalışanın nasıl performans gösterdiğini ve daha fazlasını sana söyleyebilir.

Birçok işletme sahibi bir POS sistemini, ödemeleri toplamak ve işlemleri izlemek için bir yardımcı program olarak görüyor ancak asıl değer, POS'un ortaya çıkardığı iş anlayışıdır.

İşletmen hakkında raporlar çalıştırmaya başlamadan önce, POS sistemlerinin nasıl veri topladığını ve bununla neler yapabileceğini anlaman gerekir.

POS Rapor Nedir? POS Veri Analizi

POS sisteminde bir işlem tamamlandığında veya envanter eklendiğinde terminal, satılan ürün ve onu satın alan müşteri hakkında bilgi toplar. Modern bir POS sistemi; temel ürün bilgilerini, müşteri tercihlerini ve satın alma işleminin yapıldığı saat ve tarihi toplayabilir. POS sistemi ayrıca işlemin çevrim içi mi, çevrim dışı mı gerçekleştiğini, hangi fiyattan ve hangi çalışanın satış için kredi aldığını kaydeder.

Aktif veri toplamanın aksine, ödeme işlemi sırasında bilgi toplamanı gerektirir. Bu, bir müşteriye posta listene katılmak isteyip istemediğini sormak ve adreslerini sisteme girmek veya müşteriden, ödeme yaptıktan sonra bazı anket sorularını yanıtlamasını istemek anlamına gelebilir.

Çoğu zaman hem pasif hem de aktif olarak toplanan veriler bulutta bulunur ve POS sisteminin panosu aracılığıyla erişilebilir. Bir perakendeci veya restoran sahibi, genel veya özel raporları dilediği zaman POS raporlama sistemi ile uzaktan çalıştırabilir.

POS Sisteminde Ne Tür Veriler Mevcut?

Modern POS sistemleri birçok değerli bilgi toplar. O kadar ki, operasyonların çeşitli yönleri hakkında raporlar çalıştırırken veriler arasında kaybolabilirsin. İşletmelerin edindiği veriler ile her şeyi anlamlandırmaya çalışması yerine, onlar için en önemli olanlara göre sınıflandırması gerekir. Günlük aktiviteler, en çok satan ürün, personel performansı ve günün yoğun saatleri gibi...

Eşit derecede önemli olan kârlılık ve kâr marjıdır. Çoğu POS ürünü ile bu düzeyde önemli bilgilere ulaşabilirsin.

POS ürününü ödeme alma aracısından daha verimli bir hale getirebilirsin, hemen POS Hareket Raporu için bizimle iletişime geç ve işletmenin büyümesi için rotanı oluştur.

POS sisteminden elde edebileceğin dört önemli veri:

1. Satış Raporu Verileri

Satış raporları, işletme sahiplerine bir ürünün nasıl performans gösterdiği, hangi fiyattan satıldığı ve müşterilerin en çok ne zaman satın aldığı hakkında bilgi verdiği için POS sisteminin önemli bir parçasıdır. Satış raporu, hangi öngörüleri belirlemek istediğine bağlı olarak temel veya ayrıntılı olabilir. En yaygın üç POS raporu türü; satış özeti, ürün başına satış raporu ve müşteriye göre satış raporudur.

Satış özeti: Gece, hafta veya ay sonu gibi herhangi bir noktada satışlarına ilişkin bir genel bakış sunar. Ürünü satmanın maliyetini, brüt kârınızı ve kâr marjlarını gösterir.

Ürün başına satış raporu: Belirli bir ürün hakkında ayrıntılı satış bilgileri sağlar. Ürünün belirli bir zamanda nasıl olduğunu, hangi fiyattan satıldığını ve bir ürünün beden veya renk gibi diğerlerinden daha fazla talep gören varyasyonları olup olmadığını görüntüleyebilirsin.

Müşteri başına satış raporu: Ürün satış raporuna benzer ancak müşteri odaklıdır. Veriler, hangi müşterilerin belirli bir ürünü satın aldığını ve bunun için ne kadar ödediklerini sana söyleyebilir.

2. Envanter Bilgileri

Müşteri talebini karşılayabilmen için envanter bilgilerini göz önünde bulundurman önemlidir. POS verileri, envanterini gerçek zamanlı olarak izleyerek bunu yapmana yardımcı olur. Sistem, stok belirli bir eşiğe ulaştığında seni uyarabilir ve hatta ürünü senin için otomatik olarak yeniden sipariş edebilir. POS sisteminin topladığı envanter verileri, eğilimleri belirlemene, envanterini daha iyi optimize etmene ve öğelerin mağaza raflarında veya çevrim içi ortamda kaybolmasını önlemene yardımcı olabilir.

3. Müşteri Verileri

Başarısız pazarlama kampanyaları veya yankı uyandırmayan ürün lansmanları için çok zaman harcarsan, işletmen adına işler yolunda gitmeyebilir. Bir POS sistemi, müşteri alışveriş modelleri, tercihleri ve satın alma geçmişi hakkında veri toplayarak müşteri erişimini optimize etmene yardımcı olur. POS Sistemi Raporlama yazılımı aracılığıyla müşteriler hakkında raporlar çalıştırmak, özelleştirilmiş promosyonlar ve sadakat programları oluşturmana ve pazarlama süreçlerinin ne durumda olduğunu ölçmene olanak tanır.

İşinle ilgili önemli bilgiler için POS verilerini nasıl kullanıyorsun?

İşinle ilgili kararlar almak için POS sisteminden gelen verileri kullanmanın birçok faydası var. Aynı zamanda müşterilerinle ilişkilerini geliştirmek için kullanabileceğin değerli bilgiler sunar.

POS rapor sisteminin topladığı veriler sayesinde müşterilerini ve satın alma alışkanlıklarını öğrenebilir, zaman içinde nasıl değiştiklerini görebilirsin.

İşletmenin kârlılığını artırabilecek öngörüleri POS Raporlama yazılımı kullanarak daha net ortaya çıkarabilirsin.

Demo Talebi ile bize ulaşarak ürün hakkında daha fazla bilgi alabilirsin.

Blog Yazılarını Kaçırma!

Sizde e-mail adresinizi paylaşarak, blog yazılarımızdan anında haberdar olun.

Diğer Yazılar

Diğer Blog Yazılarını İnceleyin

Netekstre
Online Banka Entegrasyonu Nedir ? API Bankacılığı
Online Banka Entegrasyonu N...

Açık Bankacılık, finansal kurumların uygulama programlama arayüzleri (API'ler) aracılığıyla bilgi ve hizmetlerin...

2024-03-26

Netahsilat
Mobil Tahsilat Sistemi: Cep Telefonunuzdan Kolay Tahsilat
Mobil Tahsilat Sistemi: Cep...

Türkiye'de ilk defa Netahsilat tarafından geliştirilen bu sistem, firmalara bayi ve müşterilerinden cep telefonl...

2024-03-28

Netahsilat
Türkiye’deki Online Tahsilat Sistemleri
Türkiye’deki Online Tahsila...

Online ödeme sistemleri, kredi kartlarından online tahsilat yapılabilmesi için geliştirilmiş sistemlerdir. Türk...

2024-03-26