IVR ile Kredi Kartı Tahsilatı

Netahsilat
12-09-2022
3 dk Okuma
IVR ile Kredi Kartı Tahsilatı

Interactive Voice Response (IVR)'ın anlamı Türkçe karşılığı ile Sesli Yanıt Sistemi'dir. Önceden hazırlanmış olan ses kayıtları sayesinde kullanıcı ile sistemi kullanan firma arasında  iletişim kurulmasını sağlayan bir sistemdir. IVR sistemi kullanıldığında telefon ile arama yapan kullanıcı tuşlar vasıtası ile kendilerine yönlendirilen içerik ile iletişime geçerek geçmektedirler. Örneğin müşteri temsilcisine bağlanmak için 2 tuşuna basınız es kaydı IVR sisteminin bir argümanıdır. Kullanıcı 2 tuşuna bastığında müşteri temsilcisine aktarılır.

Günümüzde binler firma IVR sistemini kullanmaktadır. Gerek kullanıcıyı doğru hedefe yönlendirebilmek gerekse de istenen bilgilerin telefon üzerinden kullanıcı tarafından girilmesini sağlayabilmek amacıyla tercih edilmektedir. Tabi bütün bunlarla birlikte bir firma arandığında telefon meşgul çalmaz. Yani iş gücü verimli bir şekilde kullanılır . Kullanıcı ve firma sahibi zaman kayıpları ile karşı karşıya kalmaz. Teknolojinin gelişmesi ile IVR sisteminin en çok kullandığı bir entegrasyon ise kredi kartı ile tahsilattır.

IVR ile Kredi Kartı Tahsilatı Nasıl Yapılır?

Nethasilat online tahsilat sistemleri internetten kredi kartı tahsilatı yapılabilmesi için geliştirilmiş ileri teknoloji bir yazılım alt yapısıdır. Netahsilat, IVR sistemleri ile tam entegre çalışmaktadır. Netahsilat sistemleri ile IVR sisteminize bağlanan kullanıcılara kredi kartı ile güvenli bir şekilde ürün/hizmet satışı gerçekleştirebilmenizi sağlar. Kullanıcı firmanızı arar. Müşteri temsilcinize bağlanır. Kredi kartı ile ödeme seçeneğini seçtiğinde, sesli yanıt sisteminde, sırası ile kart numarasını, son kullanma tarihini ve ve CVV kodunu tuşlaması istenir. Bilgiler doğru bir şekilde tuşlandığında 256 bit SSL şifreleme sistemi sayesinde güvenli bir şekilde bankaya bilgiler iletilir. Ödeme başarılı bir şekilde yapıldığında ise bankadan başarılı mesajı müşteri temsilcisi tarafından görülür ve ödeme tamamlanmış olur.

Netahsilat IVR entegrasyonu hakkında daha detaylı bilgi için 0 212 256 60 00'ı arayabilirsiniz. Yada ücretsiz demo talebinde bulunabilir, e-tahsilat uzmanları ile sistemi canlı bir şekilde test edebilirsiniz.

IVR ile Kredi Kartı Tahsilatı

IVR ile kredi kartı tahsilatının tercih edilmesinin en büyük sebebi klasik ve aynı zamanda firma açısından tehlike oluşturabilecek durumların önüne geçilebilmesini sağlamaktır. Aynı zamanda aşırı iş gücü ve zaman kayıplarını ortadan kaldırabilmektir. Netahsilat ile IVR entegrasyonun tercih edilmesinin sebebi ise sunmuş olduğu özellik, ayrıcalık ve kesintisiz hizmet ile birlikte güvenlik önlemleridir. Şimdi dilerseniz IVR sistemine geçiş yapan bir müşterimiz ile yapılan röportajımızdan kısa bir kesiti sizlerle yazılı olarak paylaşalım.

IVR ile Kredi Kartı Tahsilatına Geçen Müşterimiz ile Yapılan Röportajdan Kesitler

Soru: Netahsilat IVR entegrasyonunu kullanmaya başlamadan önce telefon ile ödemelerinizi nasıl alıyordunuz ?

Yetkili: Netahsilat IVR entegrasyonunu kullanmadan önce gelen telefon üzerinden kredi kartı tahsilatlarını mail order ile yapıyorduk. Yani rezervasyon yapmak isteyen kullanıcı kredi kartı ile ödeme yapmak istediğinde kendisinden kredi kartı bilgilerini almaktaydık. Bu şekilde ödeme aldıktan sonra ise e-posta yolu ile mail order formunu doldurmalarını ve imzalayarak bizlere göndermelerini istiyorduk. Yaşadığımı bir çok önemli sıkıntı mevcuttu. İlki bu sürecin oldukça fazla zaman alması. İkincisi gerekli evrakları kullanıcıların bize gönderememesi. Üçüncüsü ise bu ödeme yöntemi sunduğumuz zaman müşterilerimizin bizlerle kredi kartı bilgilerini paylaşmak istememeleriydi. ve tabi ki bu yöntemin tamamen güvensiz olmasıydı. Yani hem müşteri kaybı yaşıyor, hem güvensiz bir sistem kullanıyor, hem de 1 işlemin yapılabilmesi için kimi zamanlar saatlerimizi harcaya biliyorduk.

Soru: Netahsilat IVR entegrasyonu ile tanıştınız ?

Yetkili: Araştırmalarımla. Bu sistemin kullanılmasını isteyen kişi benim. İnternette telefon üzerinden kredi kartı ile ödeme alınabilen sistem, ivr da kredi kartı ile otomatik ödeme alınabiliyor mu ve benzeri araştırmalar yaptım. Bir kaç blog yazısı ile birlikte kurumsal firma sayfalarına ulaştım. Bu noktada sizi tebrik etmek isterim aradığım her araştırma da firmanız ile doğrudan veya dolaylı bir karşılaştım. Bir kaç gün sonra zaten sizleri arayarak sistem hakkında bilgi aldım. Yaptığımız görüşmelerin ardından ve sistemi denedikten sonra da yönetim kararı ile bu sisteme geçmeye karar verdik.

Soru: Netahsilat sistemi ve IVR entegrasyonunu tercih etme sebepleriniz nelerdir ?

Yetkili: Biraz önce anlatmış olduğum sorunlardır diyebilirim. Ama yönetim paneli ve aynı zamanda kullandığımız erp programı ile de entegre çalışması en çok hoşumuza giden noktalar. Mesela ödeme bilgilerinin otomatik bir şekilde kullanıcıya gitmesi, bizim ekstrelere anında ulaşabilmemiz ve bunlar gibi benzer bir çok özellik var aslında. Özetlemek gerekirse güvenlik, iş gücünü azaltması, teknolojik olması ve müşterilerimizden gelen olumlu yorumlar. Yani onları kazanmamız.

Blog Yazılarını Kaçırma!

Sizde e-mail adresinizi paylaşarak, blog yazılarımızdan anında haberdar olun.

Diğer Yazılar

Diğer Blog Yazılarını İnceleyin

Netahsilat
RegTech Nedir? Türkiye ve Globalde Önemi
RegTech Nedir? Türkiye ve G...

RegTech, finansal sektör içinde düzenleyici süreçlerin teknoloji aracılığıyla yönetilmesidir. Bu kapsamda regtec...

2024-07-05

NAP360 (Nakit Akış Platformu)
Nakit Akış Platformları ile Doğru Risk Yönetimi
Nakit Akış Platformları ile...

Günümüz iş dünyasında etkili nakit akışı yönetimi, işletmenin büyüklüğü veya faaliyet gösterdiği sektör fark etm...

2024-06-27

Netekstre
Küçük İşletmeler için Finansal Yönetim Rehberi
Küçük İşletmeler için Finan...

Muhasebe, küçük bir işletmeyi yönetmenin önemli bir parçasıdır. Harcamaların ve gelirlerin takip edilmesine yöne...

2024-06-24