Finansal Tablo Analizi (Mali Tablo)

Netahsilat
09-03-2023
5 dk Okuma
Finansal Tablo Analizi (Mali Tablo)

Finansal tablolar, bir işletmenin ticari faaliyetlerini ve mali performansını aktaran yazılı kayıtlardır. Mali tablolar, doğruluğu sağlamak ve vergilendirme süreçleri için denetlenmektedir. Finansal tablolar tipik olarak bir bilanço, gelir tablosu, nakit akış ve bir özkaynak verilerini içerir. Bu belgeler, bir işletmenin mali durumu ve performansı net olarak gösterir. 

Kâr amacı güden birincil finansal tablolar, bilanço, gelir tablosu, nakit akışı ve özkaynak değişim tablosunu içerir. Kâr amacı gütmeyen kuruluşlarda benzer bir mali tablo setinden faydalanır. Bunlar finansal durum, faaliyet, işlevsel gider ve nakit akış tablosunu içerir. Ek olarak birçok kâr amacı gütmeyen kuruluş, giderlerin fonksiyonel dağılımına ilişkin bir beyan da hazırlar. Bu beyan, kuruluşun genel giderleri çeşitli programları ve girişimleri arasında nasıl tahsis ettiğine ilişkin ayrıntılar sunar. 

Bilanço, anlık bir görüntü olarak varlıklara, yükümlülüklere ve özkaynaklara genel bir bakış sağlar. Gelir tablosu, bir yıl veya üç aylık dönem gibi bir süre boyunca gelir ve giderleri gösterir. Nakit akış tablosu, belirli bir dönemde nakit girişlerini ve çıkışlarını verir. Son olarak, özkaynak değişim tablosu, şirkette zaman içinde sahiplik değişikliklerini anlamayı sağlar.

Nakit akış tablosu, bir şirketin borçlarını, işletme giderlerini ve yatırımları finanse etmek için ne kadar iyi nakit ürettiğini ölçer. Özkaynak değişim tablosu, şirket mülkiyetinin zaman içinde nasıl değiştiğini, işletmeye nelerin yeniden yatırıldığını ve kârların nasıl dağıtıldığını göstermektedir. Tüm bu ifadeler, bir şirketin finansal performansına genel bir bakış sağlamak için birlikte çalışır.

Finansal Tablolar Neyi Gösterir?

Finansal analistler, şirket performansını analiz etmek ve hisse senedi fiyatının geleceği hakkında tahminlerde bulunmak için finansal verilere güvenirler. 

Verilere erişmek ve verileri analiz etmek için genellikle elektronik tablolar, veri görselleştirme yazılımı ve istatistiksel analiz gibi çeşitli araçlar kullanılır. Ayrıca bir şirketin performansını benzer şirketlerle ve sektör ortalamaları ile karşılaştırmak için finansal oranlardan faydalanılır. Ek olarak, finansal analistler eğilimleri ve riskleri belirlemek, bir şirketin mali sağlığını daha iyi anlamak için sektör raporlarını, şirket kayıtlarını ve haber kaynaklarını kullanabilir.

Faaliyet Raporu

Faaliyet Raporu, güvenilir ve denetlenmiş finansal verilerin en önemli kaynaklarından biridir. Bu, firmanın finansal tablolarını içermektedir. Bu tablolar gelir, giderler, net gelir ve bilanço bilgileri de dahil olmak üzere şirketin geçmiş dönemdeki mali performansına ilişkin ayrıntılı bir genel bakış sağlar. Analistler, eğilimleri belirlemek ve potansiyel yatırım fırsatlarını belirlemek için bu ifadeleri kullanır. Ayrıca yıllık rapor, şirket yönetimi, iş stratejisi ve şirketin gelecekteki beklentilerini değerlendirmek için iç görüler hakkında bilgiler verir.

Finansal Tablo Analizi ve Avantajları

Finansal tablolar, şirketler tarafından günlük olarak tutulmaktadır. Genel olarak, hem iç hem de dış paydaşlar, iş faaliyetlerini sürdürmek ve genel finansal performansı değerlendirmek için aynı kurumsal finansman metodolojilerini kullanır. 

Kapsamlı finansal tablo analizi yaparken, analistler yatay analizi kolaylaştırmak için genellikle birkaç yıllık verileri kullanır. Her finansal tablo, farklı kategorilerin sonuçlarının nasıl etkilediğini anlamak için dikey analiz ile incelenmektedir. Ek olarak analist, sonuçları aynı sektördeki diğer şirketlerle karşılaştırmak için sektör oranlarını da gözden geçirir.

Analiz, bazı performans metriklerini izole etmek ve ifadelerdeki veri noktalarını toplu olarak bir araya getirmek için kullanılmaktadır. Bu, analistlerin şirketin mali sağlığını anlamasına ve güçlü-zayıf yönlerini belirlemesine yardımcı olmaktadır.

Yatay, dikey veya oran analizi gibi bir dizi teknik kullanarak, yatırımcılar bir şirketin finansal profilinin daha nüanslı bir resmini geliştirebilirler. Bu, yatırımcıların bir şirkete yatırım yapma konusunda bilinçli kararlar almalarına yardımcı olur. Mali tablo analizinde kullanılan yaygın oranlar, likidite oranlarını, karlılık oranlarını, kaldıraç oranlarını, verimlilik oranlarını ve değerleme oranlarını içerir.

Blog Yazılarını Kaçırma!

Sizde e-mail adresinizi paylaşarak, blog yazılarımızdan anında haberdar olun.

Diğer Yazılar

Diğer Blog Yazılarını İnceleyin

Netekstre
Online Banka Entegrasyonu Nedir ? API Bankacılığı
Online Banka Entegrasyonu N...

Açık Bankacılık, finansal kurumların uygulama programlama arayüzleri (API'ler) aracılığıyla bilgi ve hizmetlerin...

2024-03-26

Netahsilat
Mobil Tahsilat Sistemi: Cep Telefonunuzdan Kolay Tahsilat
Mobil Tahsilat Sistemi: Cep...

Türkiye'de ilk defa Netahsilat tarafından geliştirilen bu sistem, firmalara bayi ve müşterilerinden cep telefonl...

2024-03-28

Netahsilat
Türkiye’deki Online Tahsilat Sistemleri
Türkiye’deki Online Tahsila...

Online ödeme sistemleri, kredi kartlarından online tahsilat yapılabilmesi için geliştirilmiş sistemlerdir. Türk...

2024-03-26