2024 Yılı İlk Çeyrek Online Tahsilat Verileri

02-05-2024
2024 Yılı İlk Çeyrek Online Tahsilat Verileri
Netahsilat ile 2024’ün ilk çeyreğinde 3 milyon adet işlem ve 106,6 milyar TL tahsilat yapıldı .

Online tahsilat sistemi ve açık bankacılık çözümleri sunan Finrota çatısı altında hizmet veren online tahsilat platformu Netahsilat’ın 2024’ün ilk çeyreğinde gerçekleşen finansal verileri açıklandı. Netahsilat ekosisteminde yılın ilk 3 ayında 3 milyon adet işlem ve 106,6 milyar TL tahsilat gerçekleşti.

Türkiye’nin öncü B2B online tahsilat sistemi olan Netahsilat, gelişmiş tahsilat yöntemleriyle çeşitli sektörlerdeki iş ortaklarına değer katmaya devam ediyor. 2023 yılını rekor büyüme oranıyla kapatan Netahsilat, 2024 yılının ilk çeyreğindeki  sonuçlarıyla başarı grafiğini bir kez daha zirveye taşıdı. 

Netahsilat online tahsilat hacmi bir önceki yılın ilk çeyreği ile karşılaştırıldığında yüzde 104 oranında büyüyerek 106,6 milyar TL olurken, işlem adedi ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18 artarak 3 milyona ulaştı.

En çok tercih eden sektörler

2024’ün ilk üç ayında online tahsilatı en çok tercih eden iş kollarının ilk sırasında 16,61 Milyar TL hacimle otomobil sektörü yer aldı. İkinci sıradaki yapı sektörü ilk çeyrekte 16,43 Milyar TL’ye yükselirken, tarım sektörü 13,20 Milyar TL hacimle üçüncü sırada yer aldı.  

Yılın ilk çeyreğinde online tahsilatı en çok tercih eden iş kolları arasında ilk sırada yer alan otomobil sektöründe, geçen yılın aynı dönemine göre görülen artış %60,17 olurken, ikinci sıradaki yapı sektöründeki artış %137,77 üçüncü sıradaki tarım sektöründe ise geçen yılın aynı dönemine göre görülen artış %92,70 oldu. 

Kullanıcılar taksitli tahsilatı tercih etti, sepet ortalaması yüzde 72 arttı

Netahsilat platformunda kullanıcılar farklı banka ve ödeme kuruluşu POS’larından taksitli veya tek çekim ödemeyi tercih edebiliyor. 2024’ün ilk çeyreğinde yapılan tahsilatların yüzde 75’i taksitli, yüzde 25’i ise tek çekim olarak gerçekleşti. 

2024’ün ilk çeyreğinde yapılan işlemlerdeki sepet ortalaması, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 72 artarak 35.884 TL’ye yükseldi.

“Başarımızın temelinde iş ortaklarımızın Netahsilat’a duyduğu güven yatıyor” 

Finrota Genel Müdürü İlknur Uzunoğlu, Netahsilat'ın 2024 ilk çeyrek sonuçlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Netahsilat ile 2023 yılını rekor bir büyümeyle tamamlamıştık.  2024’ün ilk çeyreğini bu başarımızı sürdürerek geride bıraktık. Bundan dolayı mutluluk duyuyoruz. Başarımızın temelinde iş ortaklarımızın Türkiye'nin öncü online tahsilat platformu Netahsilat'a duyduğu güven yatıyor. Yılın geri kalanında da yenilikçi çözümler sunarak daha fazla kullanıcıya ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.  Netahsilat'ın tahsilat yöntemleri ile bayiler, aboneler, müşteriler ve kullanıcılardan ödeme almayı kolaylaştırdığını vurgulayan Uzunoğlu, "İş süreçlerine hız ve verimlilik katan Netahsilat platformumuz, her gün gerçekleşen yüz binlerce online tahsilat işlemi ile tüm ERP ve muhasebe yazılımlarıyla uyumlu şekilde çalışıyor. İş ortaklarımız hem tek çekim hem de taksitli tahsilatlarını alabilirken ayrıca vadesi geçmiş ya da ileri tarihli alacaklarını da rahatlıkla yönetebiliyorlar. Mobil uygulamalarımız sayesinde her an her yerden 7/24 ödeme gerçekleştirme esnekliği de sunuyoruz. Müşterilerimiz, uzaktan ödeme alabilmek için SMS ve e-posta ile ödeme linki gönderebilme ya da sahada mobil tahsilat hizmetini de kullanabiliyor. Netahsilat kullanan iş ortaklarımız, ödemelerin vaktinde yapılmasını sağlamak için müşterilerine SMS ve e-posta hatırlatmalarını etkin bir şekilde yapabiliyor. Sadece Türk Lirasıyla değil, döviz ile de tahsilat yapma imkanı sunuyoruz. PCI DSS ve ISO 27001 gibi güvenlik standartlarına uygun 3D Secure uyumlu güvenlik altyapımız, pratik ve kullanıcı dostu bir arayüz ile birleşerek, hem zaman tasarrufu hem de yüksek güvenlik seviyesi sunuyor. Netahsilat çözümümüz bütünleşik finans sağlayıcısı olan Param'ın önemli bileşenleri arasındadır. Online tahsilat ihtiyacı olan her alanda, KOBİ’lerden büyük ölçekli firmalara ve girişimcilere kadar geniş bir yelpazede hizmet vermeye, müşterilerimizin finansal teknolojilerdeki rotalarını oluşturmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

Blog Yazılarını Kaçırma!

Sizde e-mail adresinizi paylaşarak, blog yazılarımızdan anında haberdar olun.

Diğer Yazılar

Diğer Blog Yazılarını İnceleyin

2024 Yılı İlk Çeyrek Açık Bankacılık Verileri
2024 Yılı İlk Çeyrek Açık B...

2024 Yılı İlk Çeyrek Açık Bankacılık Verileri; NetEkstre, 2024 yılının ilk çeyreğinde kullanıcılarına 380.000 sa...

2024-05-06

2024 Yılı İlk Çeyrek Online Tahsilat Verileri
2024 Yılı İlk Çeyrek Online...

Netahsilat ile 2024’ün ilk çeyreğinde 3 milyon adet işlem ve 106,6 milyar TL tahsilat yapıldı.

2024-05-02

KOBİ Kadın Girişimci Paketi: Netahsilat Kadın Girişimci Paketi - Finrota
KOBİ Kadın Girişimci Paketi...

Netahsilat KOBİ Kadın Girişimci paketi ile ilk 6 ay 0 komisyon desteği. Kadın girişimcilere özel tahsilat sistem...

2023-03-07