Fraud Nedir? Fraud (Sahtekarlık, Dolandırıcılık) Nasıl Önlenir?

Netahsilat
07-10-2022
5 dk Okuma
Fraud Nedir? Fraud (Sahtekarlık, Dolandırıcılık) Nasıl Önlenir?

Fraud Nedir; kelime Fransızca kökenli olup Türkçe karşılığı sahtekarlık anlamına gelmektedir. İnternet üzerinden ticari bir işlem sırasında, dolandırıcının mali veya kişisel kazancı amacıyla satıcının kazançlarını olumsuz yönde etkileyen aldatmadır.

Fraud türleri arasında, vergi dolandırıcılığı, kredi kartı dolandırıcılığı, elektronik dolandırıcılık, menkul kıymet dolandırıcılığı ve iflas dolandırıcılığı sayılabilir.

Bu yazımızda en çok karşılaştığımız türlerinden olan E-Ticaret dolandırıcılığından bahsedeceğiz. En yayın e-ticaret dolandırıcılığı türü ve onlarla nasıl mücadele edilebilir göz atalım.

E-ticaret dolandırıcılığı, hesap ele geçirme, kart testi dolandırıcılığı ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok biçimde olabilir. E-ticaret sahtekarlığının mağazanız üzerindeki etkisini azaltmak için, belirli sahtekarlık türünü ve kaynağını anlamanız gerekir.

Bir e-ticaret mağazasına sahipseniz, müşterilerinizi ve işinizi potansiyel e-ticaret sahtekarlığına karşı koruyor olmalısınız. Son zamanlarda, e-ticaret dolandırıcılığı, e-ticaret satışlarından neredeyse iki kat daha hızlı arttı. Ters ibraz anlaşmazlıklarını yönetmenize yardımcı olan, dolandırıcılığı tespit eden ve ona karşı koruyan dolandırıcılık yönetim sistemlerini kullanmanız gerekir.

Online alışverişte mağazanızı sahtekarlıktan korumak için yararlanabileceğiniz en yaygın e-ticaret sahtekarlığı türlerinin listesini derledik.

E-ticaret dolandırıcılığı nedir? E-Ticarette Fraud İşlemleri

E-ticaret dolandırıcılığı, online alışveriş platformunda meydana gelen herhangi bir dolandırıcılık türüdür. Çalıntı veya sahte bir kredi kartı kullanmak, sahte kimlik kullanmak ve benzeri türler e-ticaret dolandırıcılığının biçimleridir. Bir kullanıcı online alışveriş mağazanızda dolandırıcılık yaptığında, satıcı olarak bu maliyeti üstlenirsiniz ve geliriniz olumsuz etkilenir.

2019'un ilk yarısında, dark web'de satılan en az 23 milyon çalıntı kredi kartı vardı.

E-Ticaret Dolandırıcılığı Türleri

E-ticaret dolandırıcılığı terimini duyduğunuzda, muhtemelen suçluların çevrimiçi mağazalardan ürün satın almak için kullandıkları çalıntı kredi kartlarını düşünürsünüz. Ancak kredi kartı dolandırıcılığı, en yaygın dolandırıcılık türlerinden sadece biridir.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı

Kredi kartı fraud işlemleri, kredi kartı veya banka kartı kullanılarak gerçekleştirilen dolandırıcılık için kullanılan genel terimdir. Çevrimiçi olarak gerçekleştirilen kredi kartı fraud işlemlerinde, dolandırıcı bir web satıcısından ürün veya hizmet satın almak için çalıntı/sahte kredi kartı bilgilerini kullanır.

En sık rastlanan senaryoda, dolandırıcı dark web üzerinden kredi kartları satan bir siteyi ziyaret eder. Buradan kart verilerini satın alır. Bir ürün veya hizmet satın almak için çalınan kart numarasını kullanarak çevrimiçi bir mağazayı ziyaret eder. Bu ilk işlem, kartı çalınan kart sahibini dolandırmaktadır. Ancak günün sonunda, satın alma işlemini geri ödemesi gereken mağaza sahibini dolandırıyor. Çünkü gerçek kart sahibi, kartı veren bankaya ters ibrazda bulunabilmektedir. Banka incelemeleri tamamlayarak haklı bulması halinde kart sahibine ödemeyi geçer.

Hesap Ele Geçirme

Hesap ele geçirme genellikle bir tür kimlik hırsızlığı veya kimlik sahtekarlığı olarak adlandırılmaktadır. Bu yöntem, para veya bilgi çalmak için kişinin oturum açma kimlik bilgilerine eriştiğinde gerçekleşir. Dolandırıcılar, kontrolü ele geçirmek için bir finansal banka hesabına dijital olarak girer ve bunu başarmak için ellerinde kimlik avı, kötü amaçlı yazılım ve ortadaki adam saldırıları gibi çeşitli tekniklere sahiptir.

Dolandırıcılar banka, kredi kartı ve e-ticaret gibi önemli hesapları ele geçirmek için fırsat gözetirler. Bazı hesap ele geçirme işlemleri, dolandırıcıların veri ihlallerinden kişisel bilgileri toplamasıyla veya Dark Web'de satın almalarıyla başlar. E-posta adresleri, şifreler, kredi kartı numaraları ve toplanan sosyal güvenlik numaraları gibi kişisel bilgiler, siber hırsızlar için finansal kazanç için değerlidir.

Üçgenleme Sahtekarlığı

Üçgenleme dolandırıcılığı üç farklı türde aktör gerektirir. Bunlar, dolandırıcılığı yapan kişi, alışveriş yapan kişi ve e-ticaret mağazası. Dolandırıcı, yüksek talep gören ürünleri rekabetçi fiyatlarla satan bir mağaza kurar.

Dolandırıcı, genellikle oldukça uygun bir fiyatla dikkat çeken bir satış listesi hazırlar. Ürün fiyatları müşteri tarafından kaçırılmayacak bir fırsat olarak yorumlanır. Bu cazip fırsattan yararlanacağını düşünen müşteriler kart bilgilerini girerek alışverişi gerçekleştirmektedir. Dolandırıcı ödemeyi alır ve aynı zamanda alıcı kart bilgilerine de sahiptir.

Dolandırıcı ele geçirdiği kart bilgileri ile gerçek satıcıdan ürünleri satın alır. Asıl kart sahibinin alışverişte belirttiği adres bilgilerini kullanarak teslimatı ayarlar. Yasal satıcı gelen sipariş talebinin ulaşması için teslimat sürecini başlatır.

Kart sahibi hesap dökümünde gerçekleşen işlemleri fark ettiğinde döngü ortaya çıkar. Kart sahibi masraflara itiraz eder ve sonucunda yasal satıcı ters ibraz ile karşı karşıya kalır.

E-Ticaret Dolandırıcılığı (Fraud) Nasıl Önlenir?

Nothing to see here...

Online alışveriş süreçlerinde bu yöntemler mağazaların karlılık durumlarına ciddi derecede zarar vermektedir. Fraud işlemlerinin çeşitliliği e-ticaret işletmenizi korumak için size zor gibi gözükebilir. Sizler için sahtekarlıklara karşı riskleri azaltacak çözümleri listeledik.

Dolandırıcılık Tespit Çözümleri

Bu adım her türlü e-ticaret dolandırıcılığına karşı savaşmanın etkili yollarından biridir. Bu hizmet kart testi dolandırıcılığı, ter ibraz ve diğer fraud işlemlerinde uzmanlaşmış üçüncü taraf çözümdür. Bir dolandırıcılık tespit çözümü, her büyüklükteki e-ticaret kuruluşu için yararlıdır. Ve e-ticaret işletmeleri için dolandırıcılıktan korunmanın en iyi yöntemlerinden biridir.

PCI Uyumluluğunu Koruyun

Ödeme Kartı Sektörü Veri Güvenliği Standardı ( PCI DDS ), kredi kartı bilgilerini ve kart sahibi bilgilerini (e-ticaret şirketleri gibi) saklayan ve işleyen şirketlerin güvenli bir ortam sunmasını sağlar. PCI uyumluluğu, internet bağlantınız ile kredi kartı numaralarını saklayan herhangi bir sistem arasında güvenlik duvarı oluşturur. Sonuç olarak, PCI uyumluluğu zorunludur. Bu nedenle herhangi bir yaptırım veya cezadan kaçınmak için ilgili PCI yönergelerine uyduğunuzdan emin olmalısınız.

Tatil ve Kampanya Süreçlerinde Ekstra Dikkatli Olun

Önemli fırsatların ve dönemsel kampanyaların arttığı günlerde temkinli olmakta fayda var. Bu dönemlerde fırsatları yakalamaktan dolayı müşteriler daha az güvenlik önemlerine dikkat ederler.

Gerçek şu ki, birçok dolandırıcı bu dönemin getirdiği yoğunluktan faydalanarak tespit edilmelerinin zorlaşacağına güvenir. Bu nedenle normal döneme oranla işlemlerin artması daha fazla dikkat gerektirecektir.

3D Secure uyumlu, uluslararası PCI DSS güvenlik standartlarına sahip, çok dövizli ve çok dilli çalışabilen online tahsilat sistemi Netahsilat ürününü bugün kullanmaya başlayabilirsin.

E-ticaret sürekli değiştikçe, e-ticaret dolandırıcılığı yöntemleri de değişir. Çok sayıda yüksek profilli veri ihlali nedeniyle hesap ele geçirme saldırılarının yakın gelecekte artması beklenmektedir. Dolandırıcılar, bu tür işlemleri daha büyük ölçekte yürütmek için genellikle botları kullanır. Her geçen gün bu süreçlere karşı daha hazırlıklı olmanız gerekir.

Merak etmeyin teknoloji geliştikçe bu yöntemlerin tespit edilmesi ve engellemesi kolaylaşmaktadır. Algoritmik ve davranışsal yaklaşımların dolandırıcılık tespitine yönelik sağladığı gelişmeler her geçen gün artmaktadır. Buda, e-ticaret şirketlerinin dolandırıcılara karşı savaşmak için daha donanımlı olacağını gösterir. Makine öğrenimi tarafından desteklenen tahmine dayalı ve davranışsal modeller gelişmiştir. Bunlar, e-ticaret şirketlerinin günümüzde dolandırıcılık girişimleriyle daha iyi mücadele etmesine yardımcı olmaktadır.

Kötü niyetli kullanıcılara karşı kendinizi savunmak için sahtekarlık algılama ve yönetim sistemini içeren yüksek kaliteli bir çözüm kullanabilirsiniz. E-ticaret dolandırıcılığını önleme yöntemlerini yakından takip ederseniz, dolandırıcıların çoğunu kendi yöntemlerinizle durdurabilirsiniz.

Blog Yazılarını Kaçırma!

Sizde e-mail adresinizi paylaşarak, blog yazılarımızdan anında haberdar olun.

Diğer Yazılar

Diğer Blog Yazılarını İnceleyin

Netekstre
Dijitalleşen Dünyada Finansal Teknolojinin Rolü
Dijitalleşen Dünyada Finans...

Finansal hizmetlerin teknolojiden en çok etkilenen sektörlerden biri olduğunu söylemek oldukça doğrudur. Bu sekt...

2024-06-04

NAP360 (Nakit Akış Platformu)
Nakit Akış Platformlarının İşletme Stratejilerine Katkıları
Nakit Akış Platformlarının ...

Nakit akış platformu, işletmelerin finansal durumlarını yönetmelerine yardımcı olan bir yazılım çözümüdür.

2024-05-27

NAP360 (Nakit Akış Platformu)
Finansal Okuryazarlık ve Bilinçlendirme
Finansal Okuryazarlık ve Bi...

Finansal okuryazarlık, kişilerin finansal kavramları anlamalarını ve bu bilgileri etkili bir şekilde kullanarak ...

2024-05-24