TÖS

Toplu Para Transferi Nedir?

Toplu Para Transferi Nedir? Avantajları Nelerdir? Nasıl yapılır ve hangi işlemler gerçekleştirilebilir

İşletmelerin finans, bankacılık ve muhasebe işlemlerinde para transferi süreçleri önemli bir yer tutar. Personel, bayiler, tedarikçiler gibi paydaşlara yapılan ödemelerin doğru bir şekilde ve zamanında gerçekleştirilmesi, takip edilmesi oldukça zahmetli olabilir. Bankalar ve finansal teknolojiler geliştiren kuruluşlar tarafından geliştirilen toplu para transferi yazılımları,  KOBİ’ler ve büyük işletmelerin ödeme işlemlerini basitleştirmek ve otomatik bir şekilde düzenlenebilmesini sağlayan çözümlerdir. 

Toplu Para Transferleri ile Hangi İşlemler Gerçekleştirilebilir?

Toplu para transferi imkanı sağlayan platformlar, işletmelerin anlık ya da ileri tarihli planlı ödemelerini banka fark etmeksizin tek bir ekran üzerinden yönetebilmesini sağlar. Toplu para gönderme yazılımları sayesinde bankalar üzerinden anlık ya da ileri tarihli olarak planlanabilen ödeme türlerini şöyle sıralayabiliriz: 

 • Havale, EFT ve SWIFT işlemleri
 • Kimlik numarası ve ad soyad kontrolü gerektiren havale işlemleri
 • Döviz transferleri
 • Kredi kartı ödemeleri
 • Şubeler, SMS ve mobil imza onayı alınmış olan ödeme işlemleri

Toplu Para Transferi Nasıl Yapılır?

Toplu para gönderimi yapabilmek için öncelikle bu hizmeti alabileceğiniz bir platforma üye olmanız ya da bankaların para transferi ürünlerinden satın almanız gerekir. Hizmetin alınacağı platformun sunduğu paketlerden birini satın alınmasının ardından para aktarımı yapılacak banka ile Toplu Ödeme Sistemi ürün sözleşmesi imzalayarak, seçmiş olduğunuz platform ile verilerin paylaşılması için yetki vermiş olursunuz. 

Sonrasında toplu para transferi yapılacak olan platformda gereken tanımlamalar yapılmalıdır. Para transferleri yapacağınız hesapların ve bu hesaplara ilişkin bilgilerin sisteme girilmesi, ödeme yapılacak tutarların ve tarihlerin belirlenmesi sonraki adımları oluşturur. Tanımlamalarda belirtilen kriterlere göre birden fazla bankaya anında ya da planladığınız tarihlerde önceden belirlenen tutarlarda para transferleri yapılır. 

Finrota tarafından geliştirilen Toplu Ödeme Sistemi (TÖS), kolay ve hızlı bir şekilde veri girişi ile toplu para gönderme talimatı verebilmenize yardımcı olan kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir.

Toplu Ödeme Sistemi Çözümlerinin Avantajları

 • Toplu para transferi sistemleri havale, EFT ya da SWIFT ayırt etmeksizin eş zamanlı bir zamanda çoklu hesaplara para gönderilmesini sağlar. Böylece yüzlerce para transferi işlemini tek bir talimatla yaparak zaman ve emek tasarrufu sağlarsınız. 
 • Ödemeler için ileri tarihler belirlenebilir ve ödeme listeleri yapılabilir.
 • Periyodik ödemelerinizi zamanlayarak her defasında ödeme başlatma ve takip süreçlerinden kurtulabilirsiniz.
 • Para transferlerinizde, gerçekleşen-gerçekleşmeyen işlemleri raporlama, analiz etme ve gerektiği durumlarda işlemleri kolayca yineleme talimatları girebilirsiniz. Geçmiş ödemelerinize ilişkin kayıtlara kolayca ulaşabilir, raporlar hazırlayabilirsiniz.
 • Finrota’nın sunduğu Toplu Ödeme Sistemi (TÖS) bankalarla doğrudan entegre bir şekilde çalışır. Bu sayede ödeme talepleriniz direkt olarak bankalara iletilir ve dakikalar içerisinde işlemleriniz başlatılır. 
 • TÖS, hesap bilgilerinin sisteme yüklenmesi için manuel işlem veya excel dosyaları üzerinden işlem yapma imkanı tanır.

İlgili Yazılar

E-DBS
Açık Bankacılık Ürünü NetEkstre'de, 2022 yılında işlenerek raporlanan hesap hareketi sayısı 21 milyonu aştı.

2023 Yılı İkinci Çeyrek Açık Bankacılık Verileri

Açık Bankacılık ürünü NetEkstre’de yılın ikinci çeyreğinde hesap hareketi sayısı 7 milyona yaklaştı Finrota’nın Açık Bankacılık ürünü NetEkstre, 2023 yılının ikinci çeyreğinde yüksek işlem hacmini artırdı. NetEkstre’nin işlem adedi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 artarak yaklaşık 7 milyon oldu.  Tek ekranda farklı banka hareketlerini yönetme fırsatı sunan NetEkstre, en çok tercih edilen Açık […]

Devamını Oku
Yukarı Çık