Mail Order ile Tahsilat

Netahsilat
02-09-2022
4 dk Okuma
Mail Order ile Tahsilat

Mail order ile tahsilat kredi kartlarından ödeme alınırken, firma tarafından, kredi kartı kullanıcılarının kart bilgilerinin alınması yolu ile yapılan tahsilat yöntemidir. Bu tahsilat tekniğinde ödeme alınacak olan tarafın, kart bilgilerini, mail order formunu doldurarak firmaya iletmesi gerekir. Tabi ki, mail order formuna, kredi kart bilgileri ve iletişim bilgileri doldurulduktan sonra imza atılmalı, ödeme yapan taraf şirket ise kaşe vurulmalıdır. Doldurulan mail order formunun yanı sıra nüfus cüzdanı fotokopisi de istenebilir.

Kredi kart bilgileri alındıktan sonra fiziksel poslar kullanılarak ya da varsa bankanın sanal pos hesabına giriş yapılarak ödenmesi gereken tutar firma tarafından tahsil edilmektedir. Ardından kredi kartı sahibi tarafından gönderilen bilgiler güvenli bir şekilde saklanmaktadır. Kesinlikle üçüncü bir şahısın eline geçmemelidir.

Klasik Tahsilat Tekniği Mail Order

Mail order ile tahsilat oldukça klasikleşmiş durumda. Çünkü son yıllarda elektronik tahsilat üzerine yapılan geliştirmeler ile birlikte neredeyse bir devrim yaşanmış durumda. Artık firmalar mail order ile tahsilat yapmak yerine güvenli, hızlı ve tüm ödemelerin anlık olarak istenilen yerden takip edilebildiği e-tahsilat sistemlerini kullanmaya başladılar. E-tahsilat sistemleri hakkında detaylı bilgi paylaşımları yapmadan önce dilerseniz mail order ile tahsilatın tehlikelerinden ve olumsuz yönlerinden bahsedelim.

Mail Order İle Tahsilat'ın Eksileri

Mail order ile tahsilat yapılırken ödeme yapacak olan kişi ya da kurumun kredi kart bilgilerinin alınması gerekir. Alınan bilgilerin ise güvenli bir şekilde saklanması. Kart bilgilerinin üçüncü şahısların eline geçmesi firmayı olumsuz yönde etkilemektedir. Bununla birlikte kredi kartı sahiplerinin büyük bir kısmı kart bilgilerini paylaşmayı ret etmektedir. Bu kullanıcılardan tahsilat yapılabilmesi için ise bulunduklara yerlere gidilmesi gerekir. Bütün bunlarla birlikte mail order ile tahsilat aşırı iş gücü harcanmasına ve zaman kayıplarının yaşanmasına sebebiyet vermektedir. Sürekli olarak telefon, mail ve faks trafiği yaşanmaktadır. Alınan ödemelerin takibinin yapılması ve ayrıca muhasebe / ERP programlarına işlenmesi gibi işlerin de itina ile yapılması gerekmektedir. Başta güvenlik açıkları ve kullanıcıların kart bilgilerini vermek istememeleri olmak üzere aşırı iş gücü ve zaman kayıplarına sebebiyet veren mail order ile tahsilat tekniği her geçen gün kullanım sayısı azalan bir ödeme yöntemi haline gelmiştir.

Mail Order'a Alternatif  Tahsilat Sistemleri

Mail order sistemine en iyi alternatif e-tahsilat online tahsilat sistemleridir. İlk defa Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. tarafından geliştirilmiş olan Netahsilat ile birlikte rahat, hızlı ve güvenli bir şekilde firmanın kendine özel ödeme sayfası üzerinden tahsilat yapılabilmektedir. Netahsilat hem işletmelerin hem de kurumların kullanabildiği, farklı iş süreçlerine göre modellenebilen, bayilerden, alt bayilerden, kurumsal müşterilerden ve tüketicilerden internetten online tahsilat yapılabilmesini sağlayan, okul, site, dernek, apartman, sanayi sitesi, dershane, kolej, üniversite, spor kulübü, vakıf, mali müşavir, muhasebe, residence gibi kurumların periyodik ve düzenli ödemelerini otomatik olarak kredi kartlarından tahsil edebilen sistemdir. Tamamen web tabanlı olan Netahsilat yazılımları ERP/muhasebe programları ile entegre bir şekilde çalışabilmekte, muhasebe cari ve ekstre entegrasyonları yapılabilmektedir.

E-tahsilat Sistemleri Nasıl Çalışır ?

Mail order ile tahsilat yaparken yaşamakta olduğunuz bütün sorunlar, güvenlik açıkları ve zaman kayıpları Netahsilat e-tahsilat sistemlerinde ortadan kaldırılmıştır. Firmanıza özgü bir ödeme sayfası oluşturulur. Bu ödeme sayfası yeni bir alan adı alınarak ya da mevcut alan adınızın alt alan adına kurularak açılabilmektedir. E-tahsilat sistemi sitenize güvenli bir şekilde kurulduktan sonra banka ya da bankalardan alacağınız sanal posların sisteme entegrasyonu sağlanmaktadır.

Ödeme sayfasının ve sayfanın barındırıldığı sunucular, uluslararası güvenlik önlemleri olan 128Bit SSL, Firewal, IPS, IDS, RAID5 sistemleri ile koruma altına alınmaktadır. Artık e-tahsilat siteniz üzerinden dilediğiniz her yerde, internete bağlanabilen her cihaz üzerinden ödeme alabilirsiniz. Ödeme sayfanızı karşı taraf iletmeniz yeterlidir. E-tahsilat sayfasına giriş yapılır, ardından ödeme kalemi seçilir ya da tutar yazılır, son olarak ise istemiş olduğunuz bilgiler (iletişim, detay ve benzeri) ve kredi kartı bilgileri girilerek ödeme tamamlanmış olur. Burada dikkat edilmesi gereken şey kesinlikle kredi kart bilgilerinin alınmaması ve sistem tarafından güvenliğinin sağlanmasıdır. 128bit SSL şifreleme sistemleri sayesinde kredi kartı ve kişisel bilgiler şifrelenmiş bir şekilde bankaya iletilir ve tahsilat yapılmış olur.

E-tahsilat Sistemlerinin Ayrıcalıkları

E-tahsilat sisteminin sunmuş olduğu avantajları ve fonksiyonları aşağıda bulunan tablodan inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda 0212 256 60 00'ı arayarak ya da Detaylı Bilgi Talebi'nde bulunarak e-tahsilat uzmanlarının sizlerle iletişime geçmelerini sağlayabilirsiniz.

Blog Yazılarını Kaçırma!

Sizde e-mail adresinizi paylaşarak, blog yazılarımızdan anında haberdar olun.

Diğer Yazılar

Diğer Blog Yazılarını İnceleyin

Netahsilat
Girişimciler için Finansal Planlama Tavsiyeleri
Girişimciler için Finansal ...

Girişimcilik, heyecan verici bir yolculuktur. Bu yolculukta başarıya ulaşmak için sağlam bir finansal plana sahi...

2024-05-10

Netahsilat
İnovasyon Nedir?
İnovasyon Nedir?

İnovasyon, yeni fikirlerin, ürünlerin, hizmetlerin veya iş süreçlerinin yaratılması, geliştirilmesi ve uygulanma...

2024-04-22

E-DBS
Teminat Mektubu
Teminat Mektubu

İş dünyasında güvence, her zaman önemli bir rol oynamıştır. Her iki taraf için de ticari ilişkilerin sağlam teme...

2024-05-02