Firmaya Özel Ödeme Sistemi: E-Tahsilat

Netahsilat
15-09-2022
5 dk Okuma
Firmaya Özel Ödeme Sistemi: E-Tahsilat

Bilişim sektöründeki ve mobil teknolojilerdeki gelişmeler, online alışverişleri daha kolay; online ödemeleri ise daha güvenli hâle getirmiştir. Yeni ve pratik mobil tahsilat sistemleri, hem müşteriler hem de işletmeler için avantajlar sağlamaktadır. Dünya genelinde e-ticaretin temelini oluşturan tahsilat sistemleri, müşterilere satın alma aşamasında zaman kazandırıp güven verirken, muhasebe sistemlerine entegrasyon kabiliyetiyle firmalar açısından da operasyon kolaylığı sağlar.

Aracısız Online Tahsilat Sistemi

Aslında birer yazılım olan e-tahsilat sistemleri, internet aracılığı ile kredi kartından ödeme alınmasını sağlar. Firmalar, PayPal benzeri aracı platformları kullanarak ödeme almak yerine kendi e-tahsilat yazılımına sahip olduklarında pek çok avantaja sahip olur. Öncelikli olarak en üst düzey teknolojik altyapısıyla güvenli online tahsilatı mümkün kılan e-tahsilat, ödeme süreçlerini kolaylaştırdığı için nakit giriş sürecinde de belirgin bir biçimde zaman kazandırır. Müşterilerin, bayilerin, alt bayilerin yaptıkları ödemeler, doğrudan ve anlık olarak hesabınıza geçer; ayrıca banka işlemlerine ya da aracı platform prosedürleriyle uğraşmaya gerek kalmaz. Muhasebenin ödemeyle eş zamanlı tutulmasını sağlar; cari hesap analizlerinin ve muhasebe raporlamalarının sistemli ve düzenli bir şekilde yapılmasına yardımcı olur.

Muhasebe ve Ticaret Sistemlerine Entegrasyon

Online ödemenin gerçekleştirilmesi için firmaların sahip olduğu çeşitli bankalara ait sanal POS’ları tek bir çatı altında toplayarak, her türlü tahsilatın tek çatı altında görülüp yönetilmesi olanağı sunar. Ödemeler, Türkiye’de sanal POS hizmeti veren hangi bankadan yapılırsa yapılsın anında e-dekont oluşturulur. Firmaya özel tahsilat sistemi, esnek yapıda olup, SAP, Oracle, Microsoft Dynamics gibi ERP programları ile de tam entegre biçimde çalışır. Yine CRM programlarıyla da koordine edilebilir. B2B ve B2C ticaret işlemlerinde kullanılabilir; söz konusu sistemlere dâhil edilebilir.

Firmaya Özel Güvenli Tahsilat

Yalnızca Türk Lirası ile değil; farklı döviz cinslerinde de ödeme alınmasına izin veren e-tahsilat çözümleri, yüzde 100 güvenli şekilde doğrudan kredi kartı kaydı almaya imkân vererek müşteriler için de ödeme kolaylığı sağlar. Kredi kartı kaydının firmanın kendi güvenli sistemi üzerinde yapılması, güven kazandırır. Her türlü mobil cihazla da uyumluluk sağlayabilen e-tahsilat sistemleri, bayilere özel ödeme ekranları oluşturulmasına müsaade ederek, bayilerin de online ödeme almasını ve bu ödemelerin doğrudan ana firma tahsilat sistemine anlık olarak girmesine imkan tanır. Cep telefonu ya da mobil cihazla ödeme alınabilmesi, fiziksel bir POS cihazı kullanılmadan ödemeyi mümkün kılması açısından uzaktaki müşteri ve bayilerden tahsilatı kolaylaştırır. Muhasebe açısından, her türlü tahsilatın tek bir sistem üzerinden görülüp yönetilmesi, işlem raporu, bayi raporu, banka raporu ve müşteri raporu gibi takip dokümanlarının pratik bir şekilde elde edilmesini sağlar. IVR entegrasyonu, telefonla güvenli ödeme alınması konusunda pratik bir çözüm olurken, bayilerden ya da müşterilerden SMS ve e-mail ile tahsilat yapılmasını sağlar. SMS ve e-mail’ler, bireysel olarak tek tek ya da belirlenmiş gruplara toplu olarak gönderilebilir. SMS ya da e-mail ulaştırılan müşteri ve bayiler, tek tıkla ödeme yapabilir. Tahsilat gerçekleştiğinde firmalar, ödemenin hesaba geçtiğine dair SMS ve e-mail yoluyla bilgilendirilir.

Prestij Kazandıran Teknoloji

Eçözüm, yaklaşık 20 yıllık tecrübesiyle sunduğu %100 güvenli e-tahsilat sistemlerinde farklı dil kullanımını da desteklerken 3D Secure uyumlu ödeme almaya uygun yapısı sayesinde de üst düzey güvenlik sağlayarak firmanın prestijini artırır. 256 Bit SSL şifreleme yöntemini kullanan e-tahsilat çözümü, PCI DSS gibi uluslararası güvenlik standartlarıyla geliştirilmiştir.Firmaya özel ödeme sistemi e-tahsilat çözümüne sahip olmasıyla şirketinize özel açılan site üzerinden tahsilat yapabilir; böylelikle tahsilat sürecini hızlandırarak cironuzu artırabilirsiniz. Ayrıca, ödeme kolaylığı açısından daha çok müşterinin firmanızı tercih etmesini sağlarsınız.

Blog Yazılarını Kaçırma!

Sizde e-mail adresinizi paylaşarak, blog yazılarımızdan anında haberdar olun.

Diğer Yazılar

Diğer Blog Yazılarını İnceleyin

Netahsilat
RegTech Nedir? Türkiye ve Globalde Önemi
RegTech Nedir? Türkiye ve G...

RegTech, finansal sektör içinde düzenleyici süreçlerin teknoloji aracılığıyla yönetilmesidir. Bu kapsamda regtec...

2024-07-05

NAP360 (Nakit Akış Platformu)
Nakit Akış Platformları ile Doğru Risk Yönetimi
Nakit Akış Platformları ile...

Günümüz iş dünyasında etkili nakit akışı yönetimi, işletmenin büyüklüğü veya faaliyet gösterdiği sektör fark etm...

2024-06-27

Netekstre
Küçük İşletmeler için Finansal Yönetim Rehberi
Küçük İşletmeler için Finan...

Muhasebe, küçük bir işletmeyi yönetmenin önemli bir parçasıdır. Harcamaların ve gelirlerin takip edilmesine yöne...

2024-06-24