Açık Bankacılık'ın Yeni Yıldızı “Toplu Ödeme Sistemi”

Netekstre
24-01-2023
5 dk Okuma
Açık Bankacılık'ın Yeni Yıldızı “Toplu Ödeme Sistemi”

Toplu Ödeme Sistemi; tedarikçi ve piyasa ödemesi yapan her sektördeki firmaların kullanımına uygundur. Firmaların ihtiyaçlarına özel geliştirmeler yaparak akılcı, yenilikçi, planlanabilir, ERP (Kurumsal Kaynak Planlaması) sistemleri ile entegre olabilen ve kurallar oluşturulabilen bir para transferi yöntemidir.

Ülkemizde birçok banka tarafından hizmete sunulan Toplu Ödeme Sistemi, genel bir çerçeve sözleşmesi ile kullandırılmaktadır. Başvuru için çalıştığınız şubedeki müşteri temsilcisi size memnuniyetle yardımcı olacaktır. Çünkü bu sistem sadece sizin hayatınızı kolaylaştırmıyor, bankaya daha önceden yazılı gönderdiğiniz ödeme talimatlarınız da bu sistem içerisinden gerçekleştireceği için bankaların operasyon maliyetleri de azalmış oluyor. Para transferi yapılan bankaların şifrelerine ihtiyaç duymadan para transferleri toplu olarak hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Banka ile yapılan çerçeve sözleşmesindeki sistem çalışma saatleri ve koşullarına göre ödemeler bankadaki hesabınızdan güvenli bir şekilde alıcı hesaplarına transfer olur.

Toplu Ödeme Sistemi'nin Faydaları

Toplu Ödeme Sistemi'nin kullanıcılarına fayda sağlayan fonksiyonlarını sıralamak gerekirse; • Çalışanlarınıza banka şifrelerinizi vermek zorunda kalmazsınız. • Ödeme emirlerini ileri bir tarihte ödenmek üzere kurala bağlayabilirsiniz. • Ödeme işlemlerini hazırlayıcı, kontrolör ve çok basamaklı onay seviyelerine göre parçalayabilirsiniz. Böylece ilgili departmanlar sadece kendi sorumluluğundaki işi yapar ve iş takibi süreçlerinden kurtulur. • Onay mekanizmalarını banka sistemine göndermeden firma iç dinamiklerinde gerçekleştirebilirsiniz. • Sıralı onaycılar tanımlanabilir, onaycıların onaylayacağı tutarları imza sirkülerindeki tutarlar ile kısıtlayabilirsiniz. • Kullanıcılara kayıt ve dosya tutarları bazında sınırlama getirebilirsiniz. • Hazırlayıcı, kontrolör, onaycı rolleri için aynı role birden fazla kullanıcı atayabilirsiniz. • Ayrıca çalıştığınız tüm bankaları tek panelden yönetilebilir, ödemelerin istenilen banka hesabından gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede tek panel kullanan firmalar EFT masrafı ödemezler. • Ödeme statülerinizi takip edebilir ve firmanıza özel raporlar oluşturabilirsiniz. Ödenemeyen kayıtları neden ödenemediğini detay bazda inceleyebilir ve dilerseniz yeniden ödeme işlemini tetikleyebilirsiniz. • ERP sistemlerinize entegre edebilir, cari hesap bazında ödemeler yükleyebilirsiniz. Ödenen kayıtları ERP sistemi üzerinden müşteri carilerinde kapatabilirsiniz. • Toplu ödeme işlemi yanı sıra tekil para transferi de gerçekleştirebilir ve acil ödemelerinizi bekletmezsiniz. • SWIFT transferi ile TL dışında yabancı para transferi de gerçekleştirebilirsiniz. Bu sistem ithalat ödemelerine de imkan sağlamaktadır.

Bu özellikler ile finans/muhasebe operasyonlarında zaman tasarrufu sağlanır. İşletmenize özel ek geliştirmeler ile Toplu Ödeme Sistemini iç süreçlerinize uygun hale getirerek süreçlerinizi uçtan uca dijitalleştirebilirsiniz.

Blog Yazılarını Kaçırma!

Sizde e-mail adresinizi paylaşarak, blog yazılarımızdan anında haberdar olun.

Diğer Yazılar

Diğer Blog Yazılarını İnceleyin

Netahsilat
Girişimciler için Finansal Planlama Tavsiyeleri
Girişimciler için Finansal ...

Girişimcilik, heyecan verici bir yolculuktur. Bu yolculukta başarıya ulaşmak için sağlam bir finansal plana sahi...

2024-05-10

Netahsilat
İnovasyon Nedir?
İnovasyon Nedir?

İnovasyon, yeni fikirlerin, ürünlerin, hizmetlerin veya iş süreçlerinin yaratılması, geliştirilmesi ve uygulanma...

2024-04-22

E-DBS
Teminat Mektubu
Teminat Mektubu

İş dünyasında güvence, her zaman önemli bir rol oynamıştır. Her iki taraf için de ticari ilişkilerin sağlam teme...

2024-05-02