Netahsilat

3D Secure Nedir ?

3D Secure Nedir? Güvenli Ödeme 3d secure nasıl çalışır?

3D Secure Nedir: İnternet üzerinden kartla yapılan ödemelerde, kart sahibinin ve kartının güvenliğinin sağlanması için geliştirilen sisteme denir.

3D ile ödeme yapılırken, bankalar tarafından sunulan 3D Güvenlik ile ödeme ekranı açılmaktadır. Aynı anda ödeme yapmak isteyen kart sahibinin, bankada kayıtlı olan cep telefonu numarasına bir onay kodu iletilmektedir. Cep telefonuna gelen kod 3D Secure işlem ekranında istenen alana girilip onay verilmediği taktirde ödeme gerçekleşmez. Yani kart sahibi dışında kimse ilgili ödemeyi gerçekleştiremez.

3D Secure’nin Tercih Edilme Sebebi

3D Secure ile yapılan ödemeler sadece kart sahibinin cep telefonuna gelen onay kodu ile tamamlanabilmektedir. Bu sayede kart sahibi dışında herhangi bir kullanıcı ödeme yapamaz. Aynı zamanda 3D Secure sayesinde, çalıntı kartlar ile yapılmaya çalışılan ödemelerin de önüne geçilmektedir. Kredi kartı numarası, son kullanma tarihi ve CVC kodu başkalarının eline geçebilmektedir. Fakat bu durumlarda da kredi kartı sahibinin cep telefonuna gelen güvenlik kodu olmadan ödeme yapılamaz.

3d secure nedir, nasıl kullanılır, nasıl çalışır

3D Secure (Güvenli Ödeme) Sisteminin Firmalara Faydaları

İnternette kredi kartı ile ödeme alan firmaların karşılaştıkları sorunların başında sistemlerinde çalıntı kartların kullanılması gelir. Bazı durumlarda kart sahibi ödemeyi kendisi yapsa dahi itirazda bulunduğunda banka işlemi iptal etmektedir. İtiraz / çalıntı kart ile yapılan ödemeler arttıkça bankalar izin verdikleri sanal posları iptal edebilmektedir. Veya firmanın sanal pos hesabını durdurarak, hesapta bulunan paranın dondurulma işlemini gerçekleştirebilmektedirler.

3D Secure sayesinde, firmalar, ödeme yapan kullanıcının gerçek kart sahibi olduğunu anlayabilmektedirler. Bu sayede kart işlemlerinin kötüye kullanılmasının önüne geçilmektedir. Kart sahibi, telefonuna gelen doğrulamayı 3D Secure ekranına girdiği için, ödemeyi ben yapmadım itirazında bulunamamaktadır. Visa ve Mastercard’ın geliştirdiği 3D secure hem kart sahipleri hem de firmaları sahtekarlıklara karşı korumaktadır.

3D Secure Ödeme Sistemi Nasıl Kurulur?

Eçözüm Bilgi Teknolojileri tarafından geliştirilen online tahsilat sistemi ile firmanıza özgü ödeme sistemine sahip olabilirsiniz. Böylece Türkiye’de bulunan 21 bankanın 3D Secure sanal pos entegrasyonuna sahip olursunuz. 3D Secure nedir, ödeme sistemi, sanal pos entegrasyonu ve E-tahsilat sistemleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilmek için 0 212 256 60 00’ı arayabilir ve E-tahsilat uzmanlarımızın sizleri detaylı bir şekilde bilgilendirmelerini sağlayabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Netahsilat
PSD ve PSD2 Nedir? PSD1 ve PSD2'nin Farkı Nedir?

PSD ve PSD2 Nedir?

PSD Nedir; tüm AB ve AEA üye devletlerinde ödeme hizmetlerini ve ödeme hizmeti sağlayıcılarını düzenlemek için tasarlanmış uluslarüstü bir yasadır.

Devamını Oku
Yukarı Çık