Finrota

Fintech Nedir? Türkiye’de Fintech Uygulamaları

Fintech Nedir, Fintech Dünyası, Fintech Uygulamaları

Gelişen bilişim teknolojileri, yapay zekâ, Endüstri 4.0’la gelen “Nesnelerin İnterneti” ve blockchain teknolojileri, finans sektöründeki hizmetlerle birlikte müşteri yönelim, tercih ve beklentilerini de yeniden yapılandırıyor.

Yenilikçi fikirlerle müşteri deneyimini geliştirmeye, hızlı ve mobil ödeme sistemlerini desteklemeye, işletme faaliyetlerini daha etkili, süratli ve ekonomik kılmaya yönelik Fintech çözüm ve uygulamaları, günümüzde hızla gelişerek yaygınlaşıyor.

Fintech Ne Demek?

Fintech girişimlerinin artması ve uygulamalarının zenginleşmesi neticesinde günümüzde oldukça sık duymaya başladığımız “Fintech” sözcüğü, “finans” ve “teknoloji” kelimelerinden türemiş bulunuyor. Kavram, finans sektöründe ortaya çıkan yeni teknolojik ürünlere ve müşterilere daha iyi bir deneyim sunmak adına geliştirilen çözümlere, İnternete bağlanılan her yerden ulaşılabilmesi temelinde şekillenen yepyeni bir sektöre işaret ediyor. Dünyada büyük yatırımlar alarak gelişen Fintech uygulamaları, hızlı ödeme sistemleri, internet bankacılığı, mobil bankacılık gibi hizmetlere odaklanıyor.

Fintech Dünyası

Fintech Dünyası ve Firmalara KatkısıDünya ekonomisinde güçlü konumda olan ABD ve İngiltere gibi ülkelerde güçlenerek varlığını pekiştiren Fintech, yaygınlaştığı ekonomilerde finansal müşterilerin büyük çoğunluğunun hayatına girerek tüketiciler tarafından benimsenirken, ciddi iş olanakları da sağlıyor. Özellikle para transferi ve ödeme hizmetlerinde kullanılan geleneksel yöntemlerin yerini almaya başlayan Fintech uygulamaları, sigortacılık sektöründe de hatırı sayılır bir yer edinmiş bulunuyor. Artık tüketiciler, finansal işlemlerinde, eski yöntemlere göre çok daha hızlı ve efektif çözümler ve sonuçlar sunan Fintech platformlarını tercih ediyor.

İnternete erişilebilen her yerden bankacılık işlemlerinin yapılabilmesi, tüketiciye, zaman ya da mekân bağımlılığı olmadan işlem yapma olanağı sunarak büyük kolaylık sağlıyor. Finansal teknoloji ile elde edilen avantajlarından yararlanılarak tüketici ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanmış pratik uygulamalar, finansal işlemlerde zaman ve maliyet açılarından verimlilik sağlarken, sektörel anlamda da ciddi bir hacim artışına önayak oluyor.

Fintech Uygulamaları

Günümüzde bilişim teknolojilerinin mobil uygulamalarla tüketiciye kazandırdığı imkânlar, beklentisi her geçen gün daha da artan kullanıcıların ihtiyaçlarına uygun hizmetlerin de ortaya çıkmasında rol oynuyor. Fintech girişimcileri, yeni neslin taleplerine uygun pek çok finans yazılımı sayesinde 21. yüzyılın tüketicisine hitap ederek, onların gereksinimlerini karşılayan mobil uygulama ve hizmetler sunuyor.

Fintech, bankacılık ve finans sektörüne ait işlemlerin çok daha az maliyetle ve çok daha etkin şekilde gerçekleştirilmesine izin veren çözümlerle finans ve iş dünyasının işleyiş şeklinde köklü değişikliklere yol açıyor. Bugün gelinen noktada, banka-müşteri arasındaki iletişimi ve ilişkiyi de yeniden tanımlayan Fintech girişimleri, kişiler arası para gönderimleri ve pek çok farklı finans işleminde bankalar karşısında güç kazanarak pazarda ciddi pay ve söz sahibi olmaya başlamış bulunuyor. Fintech şirketlerinin bu başarısının altında yatan nedenler arasında finansal alanda faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlara destek vermek üzere kurulan teknolojik start-up’ların, finans hizmetleri sektörünü çok daha erişilebilir kılmasının yanında inovatif iş modelleri ile müşterilere oldukça çekici çözüm ve teklifler sunması da bulunuyor.

Fintech Firmalara Hız Kazandırıyor

Kullanıcı beklentilerini karşılamaya yönelik sezgisel uygulamalar, alışılageldik bürokrasi ve kırtasiye odaklı bankacılık işlemlerini hızlandırıp müşteriye özel önerilerle daha cazip hâle getiriyor. Artık, yeni anlayışa uyum sağlayarak Fintech hizmetlerinden yararlanan bankaların pek çoğunda hesap açmak, kredi başvurusunda bulunmak, para transferi yapmak gibi işlemler, sadece birkaç tıkla ve saniyeler içerisinde mümkün oluyor.

Ayrıca Fintech girişimleri, bireysel tüketicilere ya da KOBİ’lere, geleneksel bankacılık sistemlerinde yer almayan uçtan uca çözümler de sunarak önemli avantajlar sağlıyor. Örneğin, perakende veya hizmet sektöründe faaliyet gösteren firmalar; ödeme altyapısı, raporlama, finansal analiz ve muhasebe gibi konularda Fintech uygulamalarından yararlanarak önemli avantajlar elde edebiliyor. Yeni iş fikirleriyle yola çıkan farklı sektörlerden girişimciler, Fintech’in sunduğu entegre çözümler yardımıyla online ortamda hizmet vermeye başlayarak kısa zamanda kendilerini geliştirerek ciddi kazançlar elde edebiliyor. Uber ya da AirBnB gibi şirketler, Fintech uygulamalarının, doğrudan tüketicilere sunulan hizmetlerde ne kadar önemli olduğunu gösteren örnekler arasında gösteriliyor.

İlgili Yazılar

E-DBS
Açık Bankacılık Ürünü NetEkstre'de, 2022 yılında işlenerek raporlanan hesap hareketi sayısı 21 milyonu aştı.

2023 Yılı İkinci Çeyrek Açık Bankacılık Verileri

Açık Bankacılık ürünü NetEkstre’de yılın ikinci çeyreğinde hesap hareketi sayısı 7 milyona yaklaştı Finrota’nın Açık Bankacılık ürünü NetEkstre, 2023 yılının ikinci çeyreğinde yüksek işlem hacmini artırdı. NetEkstre’nin işlem adedi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 artarak yaklaşık 7 milyon oldu.  Tek ekranda farklı banka hareketlerini yönetme fırsatı sunan NetEkstre, en çok tercih edilen Açık […]

Devamını Oku
Finrota
B2B Pazarlama Stratejileri Nelerdir? Nasıl Oluşturulur Ve Uygulanır? Ürün, Hizmet tanıtımında pazarlama stratejileri çok yönlü olmalıdır.

B2B Pazarlama Stratejileri

Potansiyel müşterilere ulaşılması, marka bilinirliği ve imaj çalışmaları, hedef kitlesine ürün ya da hizmetlerini etkin bir şekilde tanıtabilmesi için pazarlama stratejileri çok yönlü olmalıdır.

Devamını Oku
Yukarı Çık