E-DBS

Doğrudan Borçlandırma Sistemi ile Bayi Tahsilat Garantili Satışlar

Doğrudan Borçlandırma Sistemi ile Bayi Tahsilat Garantili Satışlar

Firmaların, sürekli mal ve hizmet alışverişinde bulundukları bayileri ile bankacılık ilişkileri genellikle periyodik olarak tekrarlanan süreçlerden ibarettir. Doğrudan Borçlandırma Sistemi; firmaların, bayileriyle olan ticari ilişkilerinden doğan alacak -takibini kolaylaştırmak ve tahsilatları garantili hale getirmek adına geliştirilen finansal ürünlerden biridir.

Doğrudan Borçlandırma Sistemi (DBS) sayesinde, bayiler ana firmadan aldığı faturalı mal ve hizmetler karşılığında yapacakları ödemeleri yine ana firmaya özel olarak tahsis edilen kredi limitlerinden gerçekleştirebiliyor. Ana firmalar da bayilerin çalıştığı bankalar tarafından sadece kendilerine tanımlanan DBS kredi limitleri kapsamında günü gelen alacaklarını sorunsuz bir şekilde tahsil edebiliyor. Böylece bayiler ana firmaya olan ödemelerinde, bakiye sorunu, limit yetersizliği kaynaklı muhtemel gecikme ve ödenememe durumları yaşanmasının önüne geçebiliyor. Ana firmalar ise DBS sayesinde günü gelmemiş alacaklarını da garanti ederek nakit akışını ve dengesini kolayca tesis edebiliyor.

E-dbs ile Farklı Bankalardaki Süreçleri Tek Ekrandan Yönetin

Eçözüm tarafından geliştirilen bir Açık Bankacılık ürünü olan E-dbs, işletmelerin bayileri ve müşterileriyle arasındaki DBS işlemlerinde birden çok bankayı tek bir platformdan kontrol edilebilmesini sağlıyor. Sisteme otomatik ya da manuel olarak fatura yükleyebilen firmalar, bayilerden yapılacak olan tahsilatlarda kullanılacak olan bakiyeleri ve kredili limitleri anlık olarak görüntülenebiliyor. Bu sayede ana firmalar, bayileri ve müşterilerinin satış fırsatlarını, bakiye ve limit kontrolünü önceden yapabiliyor. Firmalar, nakit akışını destekleyecek olan tahsilat garantili yeni satış potansiyellerini görebilmesine yardımcı oluyor.

ERP/Muhasebe Sistemi Entegrasyonu ile Tahsilatlarınızı Muhasebeleştirin!

DBS süreçlerini yönetilmesini kolaylaştıran ve hızlandıran E-dbs, yine sistemdeki gerçekleşen tahsilatların bilgilerini anlık olarak ERP ve muhasebe programlarıyla paylaşarak muhasebe sürecini otomatik hale getiriyor. Bu sayede fatura girişleri nedeniyle yaşanabilecek olan zaman kaybı ve iş gücünden tasarruf edebilen firmalar muhasebelerindeki hatalı işlem sorununu da en aza indiriyor. Ayrıca ERP entegrasyonu ile uygulamalarınızdan DBS faturalarınızı otomatik olarak yükleyen e-dbs, tahsilatlarınızın takip sürecini kolaylaştırır. Sisteme otomatik olarak yüklenmesinin yanı sıra ERP uygulamalarınızdaki verileri de eş zamanlı olarak güncelleyen e-dbs ile finansal yönetim süreçlerinizi daha etkin hale getirebilirsiniz.

Çek/Senet ve Açık Hesap Tahsilat Risklerinden Kurtulun

Türkiye’deki iş hayatında yıllardır yaygın olarak kullanılan çek/senet, açık hesap gibi uygulamalara alternatif bir bankacılık ürünü olan DBS, bu kanallardaki tahsilat risklerini

ortadan kaldırabiliyor. Firmaların, bayilerinden ve müşterilerinden ileri tarihli tahsilatlarını garanti altına alan DBS, çek ve senetlerin ödenmeme ihtimaline karşın daha güvenilir bir ürün olarak dikkat çekiyor. Ayrıca çek ve senetlerin fiziki olarak taşınması nedeniyle doğan operasyonel iş yükünden de sıyrılabilirsiniz.

İlgili Yazılar

E-DBS
Açık Bankacılık Ürünü NetEkstre'de, 2022 yılında işlenerek raporlanan hesap hareketi sayısı 21 milyonu aştı.

2023 Yılı İkinci Çeyrek Açık Bankacılık Verileri

Açık Bankacılık ürünü NetEkstre’de yılın ikinci çeyreğinde hesap hareketi sayısı 7 milyona yaklaştı Finrota’nın Açık Bankacılık ürünü NetEkstre, 2023 yılının ikinci çeyreğinde yüksek işlem hacmini artırdı. NetEkstre’nin işlem adedi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 artarak yaklaşık 7 milyon oldu.  Tek ekranda farklı banka hareketlerini yönetme fırsatı sunan NetEkstre, en çok tercih edilen Açık […]

Devamını Oku
E-DBS
Doğrudan Borçlandırma Sistemi Nedir? Avantajları

Doğrudan Borçlandırma Sistemi Nedir?

Firmalarda finansal yönetim süreçlerine destek olan bankacılık ürünleri ve çok yönlü dijital çözümler, şirketlerin mali yapısını güçlendirilmesine destek olurken muhtemel aksaklıkların öngörülebilmesi ve önüne geçilmesine olanak tanıyor. Firmaların, bayileri ya da müşterileriyle arasındaki satışlardan doğan alacakların tahsilatını garanti altına alan ve süreci hızlandıran Doğrudan Borçlandırma Sistemi (DBS), bankaların sunduğu yenilikçi finansal hizmetler arasında yer alıyor. […]

Devamını Oku
Yukarı Çık