Netekstre

Açık Bankacılık Servisleri ile Neler Yapılabilir?

Açık Bankacılık Servisleri ile Neler Yapılabilir?

Bankacılık işlemlerinde banka ayrımını ortadan kaldıran, müşterilere tüm banka hesaplarına tek bir uygulama üzerinden erişim sağlayan açık bankacılık ekosisteminin bu yeteneklerinin ardında API servisleri kavramı yatıyor.

Uygulama programlama arayüzü kelimelerinin İngilizce karşılığına denk gelen kelimelerin kısaltması olan API, bankalardaki müşteri ve hesap bilgilerinin güvenli bir şekilde üçüncü parti uygulamalara aktarılmasını sağlıyor. Banka ile müşteri arasında köprü görevi gören API servislerinin üçüncü bir uygulamaya taşınması da bankacılık deneyimini köklü bir şekilde değişmesine imkân tanıyor. Bir başka deyişle, bankaların değil, verinin ve bankacılık işlemlerinin ön plana çıkmasını sağlayan açık bankacılık platformları, API servislerinin sunduğu imkanlar dahilinde birçok yeni çözümün hayatımıza girmesinin önünü açıyor.

API Servisleriyle Farklı Bir Bankacılık Deneyimi

Bireysel ya da ticari banka müşterilerinin bankalarıyla arasındaki verilerin API kanalıyla üçüncü bir uygulama üzerinden taşınması, takip, veri analizi, raporlama, arşiv imkânı tanırken bilgilere erişimi kolaylaştırıyor. En büyük avantaj ise işletmelerin bankacılık işlemlerine dair verilerin her bir bankadan ayrı ayrı toplanmasında, bir araya getirilmesinde, raporlanmasında, işgücü ve zaman bakımından tasarruf sağlaması. Böylece bankacılık süreçlerdeki işlem hatası ihtimali de en aza iniyor.

API servisleri, bankacılık verilerinin her bir işlemde ya da toplu olarak diğer ERP yazılımlarıyla paylaşılmasına da fırsat veriyor. Bu yönüyle işletmelerin bir kez daha zaman ve işgücünden tasarruf edilmesini sağlarken işletmelerin bankacılık odağındaki birçok sürecin dijital platformlarda otomatik olarak gerçekleşmesini sağlıyor.

Eçözüm Açık Bankacılık Çözümleriyle İşletmelerin Yanında

Açık bankacılık ve dijital finansal çözümlerde Türkiye’nin en güçlü markalarından Eçözüm, NetEkstre, Netahsilat, POSRapor ve E-Dbs ürünleriyle işletmelerin bankacılık ihtiyaçlarına çözümler sunuyor. API servisleri yardımıyla işletmelerin bankalardan gelen verilerinin yorumlanmasıyla ortaya çıkan finansal çözümler işletmelerin ödeme, tahsilat süreçlerini, POS ve banka hesaplarının yönetimini kolaylaştırıyor.

NetEkstre ile banka fark etmeksizin tüm hesaplarını kontrol edebilen işletmeler, banka hesaplarındaki tüm hareketleri anlık olarak takip edebiliyor.

Netahsilat ise firmaların bayileri, alt bayileri, iş ortakları ve müşterilerinden gerçekleştirdikleri tahsilatları düzenlerken güvenli ve hızlı bir platforma taşıyor.

POSRapor, firmaların farklı bankalarda sahip olduğu tüm fiziki veya sanal POS’ları tek bir uygulamada bir araya getirerek POS’ların kontrolünü, banka dönüşlerini, satış gelirlerinin anlık takibini sağlıyor.

E-Dbs ürünü ise firmaların doğrudan borçlandırma sistemi dahilindeki iş ortakları ve bayilerinden yapacakları planlı tahsilatları garanti altına alarak, nakit akışının sağlıklı işleyişine imkân tanıyor.

İlgili Yazılar

Netekstre
B2B İş Modelinde Açık Bankacılık ve Sunduğu Avantajlar

B2B İş Modelinde Açık Bankacılık ve Sunduğu Avantajlar

Bankacılık anlayışını yeniden tanımlayan açık bankacılık, yenilikçi ve dijital bir dünyanın kapılarını ardına kadar açıyor. Bankaların değil; bankacılık işlemlerinin, verinin, müşterilerin daha ön planda olduğu açık bankacılık teknolojileri, şirketlerin finansal süreçlerinde köklü değişiklikleri de beraberinde getiriyor. Klasik bankacılığın bilgisayar ve internet teknolojileri ile harmanlandığı dijital bankacılık, açık bankacılık uygulamaları sayesinde daha rekabetçi bir yapıya kavuşuyor. Sahip olduğu açık mimari ve API teknolojileri […]

Devamını Oku
Netekstre
Açık Bankacılık Mevzuatı

Açık Bankacılık Mevzuatı

Açık Bankacılık Mevzuatı Neleri İçeriyor? Gelecekte Bizi Neler Bekliyor?  Klasik bankacılık anlayışının dijital dünyaya daha fazla entegre olması anlamına gelen Açık Bankacılık, şirketlerin ve bireylerin finansal hayatını yeniden tanımlıyor. Bankaların değil, bankacılık işlemlerinin ve verinin söz sahibi olduğu Açık Bankacılık, bankacılık süreçlerini hızlandıran ve kolaylaştıran birçok avantajı da beraberinde getiriyor. En basit tanımıyla; banka müşterilerinin […]

Devamını Oku
Netekstre
Açık Bankacılık ile Normal Bankacılık Arasındaki Farklar Neler?

Açık Bankacılık ile Normal Bankacılık Arasındaki Farklar Neler?

Her alanda hızla dijitalleşen dünyamızda, bankacılık işlemleri ve finansal süreçler de her geçen gün büyük bir dönüşüme uğruyor. 2000’ler öncesinde yıllarca şubeler kanalıyla emek yoğun olarak gerçekleştirilen bankacılık işlemleri, gelişen bilgisayar ve internet teknolojilerinin desteğiyle hızla dijitalleşiyor. Bankacılıkta, ATM’lerin ardından müşteriler nezdinde dijitalleşmenin ilk adımı olarak internet bankacılığı karşımıza çıkıyor. İnternet üzerinden yapılabilen bankacılık işlemlerinin […]

Devamını Oku
Yukarı Çık