Netekstre

Açık Bankacılık (Open Banking) Nedir?

Açık Bankacılık (open banking) Nedir, Açık bankacılık nasıl çalışır ve geleceği nedir?

Açık Bankacılık (Open Banking), uygulama programlama arayüzüne (API) dayalı, finansal ürün ve hizmetlerin geliştirilmesi için gerekli finansal bilgilerin paylaşılmasını sağlayan sistemdir. Finansal verilerin geleneksel merkezi yönetimin aksine, farklı kurumların teknolojik ağına dayanmaktadır. Bu da daha verimli bilgi alışverişinde bulunmalarını sağlıyor.

Açık bankacılık, parolalar gibi hassas bilgilerin yaygın olarak paylaşılmasını gerektirmeden finansal bilgilere kolay ve güvenli erişim sağlar. Böylece banka dışı kuruluşların bankacılık işlevselliği sunmasına olanak tanır.

Genel olarak, fintech çözümleri, B2B ödemelerinin ve süreçlerinin dijitalleşmesini hızlandırdı. Bu durumda açık bankacılığın gelişimine katkı sağladı.

Bugün ve yakın gelecekte, Open Banking, parayı taşıma ve yönetme şeklimizde devrim yaratma potansiyeline sahiptir. 

Açık bankacılık, tüm hesap detaylarınızı seçtiğiniz tek bir gerçek zamanlı gösterge panosunda toplamanıza olanak tanır, böylece tüm bankacılık hareketlerinizi tek bir yerde Takip edebilirsiniz.

Açık Bankacılık (Open Banking) Neden Önemli?

Açık bankacılık, işletmelerin daha iyi hizmetler sunmak için bankacılık verilerinden yararlanmasını sağlar. Yakın gelecekte bu teknoloji, maliyetleri düşürmenin, ödemeleri, kredileri yönetmek ve bunlara erişmek için daha fazla yenilikçi seçenek sunacaktır.

Açık Bankacılık (Open Banking) Nasıl Çalışır?

Teknolojik olarak konuşursak, açık bankacılık API’lere (uygulama programlama arayüzleri) dayanır. API, bir programın başka bir programa hizmet sunması için yapılandırılmış bir yoldur. Ya da daha basit bir ifadeyle, yazılımın diğer yazılımlarla konuşmasına yardımcı olmanın bir yoludur.

Bir müşteri, güvenilir uygulamalara (Açık Bankacılık) bilgilerine erişme yetkisi verir. Bu uygulamalar, müşterinin onayı olmadan verilere erişemeyen üçüncü taraf sağlayıcılar tarafından çalıştırılır. Müşteri hesap bilgilerine erişmek için bu uygulamalar, açık bankacılık API adı verilen bir teknoloji kullanır.

Açık finansal veriler, finans yönetiminde kolaylık, opsiyonellik ve esneklik arayan işletmelere hitap ediyor. B2B açık bankacılık özellikli çözümlerden elde edilen geliştirilmiş ürünler, işletmelere değer yaratmanın yeni yollarını sunar

Amacı Nedir?

Açık banka sisteminin tek amacı; müşterilerin verilerini bankalar ve banka dışı kuruluşlar arasında paylaşılmasını sağlamak gibi anlaşılabilmektedir. Bankalar müşteriler üzerinde oldukça büyük etkiye sahiptir. Fakat teknolojinin gelişimi ihtiyaçları ve alternatifleri her geçen gün çeşitli hale getirdi.

Artık herhangi bir anda finansal hizmetler için koşulları karşılaştırarak, en uygun olanı tercih edebilirsiniz. Üstelik dakikalar içinde online olarak banka hesabı açılabilmektedir. Açık Banka sistemi, bankacılık işlemlerinde kaybedilen zaman sorununu ortadan kaldırdı. İşlemler online olarak hızlı ve güvenli bir şekilde yapılabiliyor.

Açık Bankacılık; müşterileri için en uygun kredi kartı veya düşük faizli tasarruf hesabı gibi öneriler sunabilmektedir. Aynı zamanda kredi başvurusu ve kredi onayı gibi bankacılık hizmetlerinin daha hızlı işlemesine fayda sağlar.

Açık Bankacılığın Avantajları Nelerdir?

Başlangıç olarak, Finans (banka harici) şirketlerinin piyasaya bankacılık ürünleri ve hizmetleri sunmaları için fırsatlar yarattı. Bu banka dışı kuruluşların kullanıcı dostu tasarımları ve basitleştirilmiş prosedürler konusunda pratik oldukları görüldü. Ayrıca hız, daha düşük maliyet ve daha fazla kolaylık sundular.

Çözümleri hızla, genellikle geleneksel bankalar tarafından sağlanan ürün ve hizmetlerle rekabet etmeye başladı. Finans sektöründeki bu avantajlar ve rekabet harika olabilir. Fakat açık bankacılık bize daha da fazlasını sağladı.

  • Kolaylık (Hızlı, kolay ve doğrudan ödemeler)
  • Maliyet düşürme (Mali durumunuzu daha iyi anlama)
  • Kişiselleştirme
  • Daha iyi karar verme

Kurumsal Müşterilere Fayda Sağlayan Açık Bankacılık Örnekleri

Peki, banka bilgilerinin tam olarak açılması kurumsala nasıl fayda sağladı?

Kurumsal tarafa büyük kolaylıklar sağlayan kullanım örnekleri:

  1. Finansal işlemlere tek ekrandan hızlı ve kolay erişim.
  2. Hizmetlerin merkezileştirilmesi ve işlem sürelerinin azalması.
  3. Gerçek zamanlı çalışması.
  4. Finansal operasyonların kabarık maliyetleri aza indirgemesi.

Açık Bankacılık Güvenli mi?

Evet. Finansal verilerinize erişimi ve paylaşmak istediğiniz verilerin özelliklerini ve elbette verilerinizi kiminle paylaşmak istediğinizi siz kontrol edersiniz. Bir sağlayıcıya verilerinize erişme izni vererek fikrinizi değiştirirseniz, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Finansal veri toplama platformları; geleneksel bağlantılar (banka düzeyinde güvenlikle zenginleştirilmiş) ve API’ler aracılığıyla verilerinize güvenli erişim imkanı tanır. API’ler, yazılımın gerçek zamanlı olarak başka bir şirketteki yazılıma “eklenmesini” ve yazılımdan bilgilere erişmesini sağlar.

Türkiye’de Açık Bankacılık Mevzuatı

İlk olarak İngiltere’de ortaya çıkan ardından Avrupa’da ve dünyada ilgi gören bu sistem; Türkiye’de de her geçen gün sayıları artan yeni girişimlerle etki alanını genişletiyor. Avrupa Birliği’nde PSD ve PSD-2 olarak bilinen’ Ödeme Hizmetleri Direktifleri’ ile yasal tanımlamaların yapıldığı Açık Bankacılık, 2013 yılından bu yana Türkiye’de de yasalardaki yerini almış durumda.

İlk olarak 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun ile Açık Bankacılığa dair ilk işaretlere rastlanıyor. Değişen yönetmeliklerle Açık Banka ile ilgili oyunun kuralları adım adım netleşmeye devam ediyor. 2020 Ocak-Temmuz ayında 6493 sayılı Kanun, resmi olarak yürürlüğe girerken2019  Kasım ayında 6493 sayılı Kanunda yapılan değişiklikler kapsamında; ‘Hesap bilgilileri hizmetleri’ ve ‘Ödeme emri başlatma hizmetleri’ Açık Bankacılığın iki farklı hizmet alanı olarak tanımlanıyor. 

Açık Bankacılığın Geleceği Nedir? 

Dünya genelindeki gelişmelere bakıldığında yakın gelecekte Open Banking uygulamaları ile banka hesaplarının açılabilmesi veya kapatılabilmesi, bankacılık işlemlerinin daha farklı uygulamalarla entegrasyonu da söz konusu olacak. Eş zamanlı bankaların uzaktan müşteri edinebilmesinin de önünü açtı. E-ticaret platformundan alışveriş yaparken bu uygulamalar içerisinden banka hesaplarına kolayca erişim sağlanır. Kredi ve kredi kartı başvurusu işlemlerinizi anında sonuçlandırabilirsiniz. Açık Bankacılık, bankalardaki verilerin müşterilerin izni ve yetkisi dahilinde çok daha geniş bir alanda, farklı amaçlar için de kullanılabilmesinin önünü açan dijital dönüşüm süreci olarak bizlere yeni tecrübeler vadediyor. 

Bankaların uzaktan müşteri edinebilmesinin önünü açan son düzenlemeyle birlikte bankacılık sisteminde ıslak imza zorunluluğu özel durumlar haricinde tamamen ortadan kalkıyor. Açık Bankacılık teknolojilerinin gelişimine katkı sağlayacak olan bu düzenleme sayesinde artık hesap açılışı ve kapanışı gibi ıslak imza gerektiren süreçler evden ve internetin olduğu her yerden gerçekleştirilebilecek. 

NetEkstre ile Banka Yönetiminin Sağladığı Avantajlar

Tüm Bankalar Tek Bir Panelde

İşletmelerin çalıştığı tüm banka hesapları ve bunlara bağlı hareketleri anlık olarak tek bir ekrandan görüntüleyebilirsiniz. NetEkstre, verilerin her bir bankanın kendi panelinden ayrı ayrı toplanması zahmetini ortadan kaldırıyor. Gup şirketlerinizin banka hesaplarını da tek bir panelden kontrol edebilme avantajından faydalanabilirsiniz.

Bildirimlerle Anında Haberdar Olun

Hesaplarınızı ve planlanan ödemelerin kontrolünü sağlamak NetEkstre Açık Bankacılık Platformu ile çok kolay. NetEkstre ile bankaların panellerine ayrı ayı girmenize ve insan kaynağı kullanmanıza gerek kalmıyor. Şirketlerinizin banka hesaplarındaki tüm hareketler hakkında e-posta, SMS veya bildirimler yoluyla anlık olarak bilgilendiriliyorsunuz.

Kolay Raporlama ve Analiz Fırsatı

Çalışılan bankalardaki hesap hareketleri, işlem türüne, işlem tarihine ve bankalara göre filtrelenebilir. Böylece ihtiyacınız olan raporları ve analizleri dilediğiniz her an oluşturabilirsiniz. Zengin rapor şablonlarıyla bankacılık işlemlerinize ilişkin anlık veya periyodik tablolar ve grafikler hazırlayabilirsiniz.

Muhasebe ve ERP Yazılımlarıyla Entegrasyon

NetEkstre, işletmelerin yönetim süreçlerinde önemli olan muhasebe ve ERP yazılımlarıyla entegre bir şekilde çalışabiliyor. Böylece banka hareketlerinizi otomatik olarak muhasebe programlarınıza aktarabilirsiniz. Yada ilgili birimlerin operasyonel yüklerini azaltabilirsiniz. Finans, muhasebe ve diğer yönetim departmanlarınız arasındaki veri paylaşımını, belirleyeceğiniz kriterlere uygun bir şekilde daha hızlı ve etkin bir hale dönüştürürken hatalı veri kayıtlarının da önüne geçebilirsiniz.

Bankacılık İşlemlerinize Her Yerden 7/24 Erişim İmkânı

Masaüstü ve mobil cihazlar için geliştirilen ürüne internet erişimi olan her yerden bankacılık verilerinize erişmenizi sağlar.

Netekstre ürünleri ve avantajları için hemen bizi arayabilirsiniz. (+90 212 256 60 00)

İlgili Yazılar

Netekstre
Açık Bankacılık Servisleri ile Neler Yapılabilir?

Açık Bankacılık Servisleri ile Neler Yapılabilir?

Bankacılık işlemlerinde banka ayrımını ortadan kaldıran, müşterilere tüm banka hesaplarına tek bir uygulama üzerinden erişim sağlayan açık bankacılık ekosisteminin bu yeteneklerinin ardında API servisleri kavramı yatıyor. Uygulama programlama arayüzü kelimelerinin İngilizce karşılığına denk gelen kelimelerin kısaltması olan API, bankalardaki müşteri ve hesap bilgilerinin güvenli bir şekilde üçüncü parti uygulamalara aktarılmasını sağlıyor. Banka ile müşteri arasında […]

Devamını Oku
Netekstre
B2B İş Modelinde Açık Bankacılık ve Sunduğu Avantajlar

B2B İş Modelinde Açık Bankacılık ve Sunduğu Avantajlar

Bankacılık anlayışını yeniden tanımlayan açık bankacılık, yenilikçi ve dijital bir dünyanın kapılarını ardına kadar açıyor. Bankaların değil; bankacılık işlemlerinin, verinin, müşterilerin daha ön planda olduğu açık bankacılık teknolojileri, şirketlerin finansal süreçlerinde köklü değişiklikleri de beraberinde getiriyor. Klasik bankacılığın bilgisayar ve internet teknolojileri ile harmanlandığı dijital bankacılık, açık bankacılık uygulamaları sayesinde daha rekabetçi bir yapıya kavuşuyor. Sahip olduğu açık mimari ve API teknolojileri […]

Devamını Oku
Netekstre
Açık Bankacılık Mevzuatı

Açık Bankacılık Mevzuatı

Açık Bankacılık Mevzuatı Neleri İçeriyor? Gelecekte Bizi Neler Bekliyor?  Klasik bankacılık anlayışının dijital dünyaya daha fazla entegre olması anlamına gelen Açık Bankacılık, şirketlerin ve bireylerin finansal hayatını yeniden tanımlıyor. Bankaların değil, bankacılık işlemlerinin ve verinin söz sahibi olduğu Açık Bankacılık, bankacılık süreçlerini hızlandıran ve kolaylaştıran birçok avantajı da beraberinde getiriyor. En basit tanımıyla; banka müşterilerinin […]

Devamını Oku
Yukarı Çık