Netekstre

Açık Bankacılık Mevzuatı

Açık Bankacılık Mevzuatı

Açık Bankacılık Mevzuatı Neleri İçeriyor?

Gelecekte Bizi Neler Bekliyor? 

Klasik bankacılık anlayışının dijital dünyaya daha fazla entegre olması anlamına gelen Açık Bankacılık, şirketlerin ve bireylerin finansal hayatını yeniden tanımlıyor. Bankaların değil, bankacılık işlemlerinin ve verinin söz sahibi olduğu Açık Bankacılık, bankacılık süreçlerini hızlandıran ve kolaylaştıran birçok avantajı da beraberinde getiriyor. En basit tanımıyla; banka müşterilerinin farklı bankalardaki hesap hareketlerini, birçok bankacılık işlemini tek bir platformdan yönetmesini sağlayan Açık Bankacılık, sürekli gelişen teknoloji ve yasal düzenlemelerle birlikte yeni fırsatlar yaratmaya devam ediyor.

Türkiye’de Açık Bankacılık 2013 Yılında İlk Kez Mevzuata Girdi

İlk olarak İngiltere’de ortaya çıkan ardından Avrupa’da ve dünyada ilgi gören Açık Bankacılık, Türkiye’de de her geçen gün sayıları artan yeni girişimlerle etki alanını genişletiyor. Avrupa Birliği’nde PSD ve PSD-2 olarak bilinen’ Ödeme Hizmetleri Direktifleri’ ile yasal tanımlamaların yapıldığı Açık Bankacılık, 2013 yılından bu yana Türkiye’de de yasalardaki yerini almış durumda. İlk olarak 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun ile Açık Bankacılık’a dair ilk işaretlere rastlanıyor. Ardından gelen yönetmeliklerle Açık Bankacılık ile ilgili oyunun kuralları adım adım netleşmeye devam ediyor. 2020 OcakTemmuz ayında 6493 sayılı Kanun, resmi olarak yürürlüğe girerken2019  Kasım ayında 6493 sayılı Kanunda yapılan değişiklikler kapsamında; ‘hHesap bilgilsieri hizmetileri’ ve ‘Öödeme emri başlatma hizmetileri’ Açık Bankacılık’ın iki farklı hizmet alanı olarak tanımlanıyor.

Şirketler Lisanslama Sürecine Hazırlanıyor 

Türkiye’deki mevcut Açık Bankacılık mevzuatında hizmet alanlarının yanı sıra hangi kurumların yetkili olduğu da açıklanıyor. Açık Bankacılık uygulamaları geliştiren fintech’lerin lisanslama süreçleri ise Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilecek. 2021 yılı başında hazırlanan yönetmelik taslağı ile lisanslamayla ilgili detayların da yakın gelecekte netleşmesi bekleniyor.

Türkiye’de Açık Bankacılık Mevzuatı Hangi İmkânları Sunuyor? 

Açık Bankacılık ürünleri ilk aşama olarak şirketlerin finansal bankacılık işlemlerini kapsıyor. Çok yakın bir gelecekte ticari hesaplara sunulan avantajların bireysel hesapları da kapsayacak şekilde genişliyor.

Açık Bankacılık uygulamaları ile şirketler, API’ler vasıtasıyla farklı bankalardaki hesaplarını, POS hareketlerini, tahsilatlarını ve ödemelerini banka fark etmeksizin tek bir platformdan takip edebiliyor. Bankacılık işlemlerinin Açık Bankacılık uygulamalarıyla takip edilebilmesinin yanı sıra bu veriler dijital yönetim araçlarına (ERP) otomatik olarak aktarılarak muhasebeleştirilebiliyor.

Açık Bankacılık ile Nasıl Bir Gelecek Bizleri Bekliyor? 

Dünya genelindeki gelişmelere bakıldığında yakın gelecekte Açık Bankacılık uygulamaları ile banka hesaplarının açılabilmesi veya kapatılabilmesi, bankacılık işlemlerinin daha farklı uygulamalarla entegrasyonu da söz konusu olacak. Ayrıca eş zamanlı bankaların uzaktan müşteri edinebilmesinin de önünü açacak düzenlemelerin olduğu ve bu iki ucun birleşmesi ile evimizden çıkmadan tüm süreçleri kolayca yöneteceğiz. Örneğin; e-ticaret platformundan alışveriş yaparken bu uygulamalar içerisinden banka hesaplarına kolayca erişilebilecek; kredi ve kredi kartı başvurusu yapılabilecek ve bu işlemler anında sonuçlandırılabilecek. Kısacası Açık Bankacılık, bankalardaki verilerin müşterilerin izni ve yetkisi dahilinde çok daha geniş bir alanda, farklı amaçlar için de kullanılabilmesinin önünü açan dijital dönüşüm süreci olarak bizlere yeni tecrübeler vadediyor. Bankaların uzaktan müşteri edinebilmesinin önünü açan son düzenlemeyle birlikte bankacılık sisteminde ıslak imza zorunluluğu özel durumlar haricinde tamamen ortadan kalkıyor. Açık Bankacılık teknolojilerinin gelişimine katkı sağlayacak olan bu düzenleme sayesinde artık hesap açılışı ve kapanışı gibi ıslak imza gerektiren süreçler evden ve internetin olduğu her yerden gerçekleştirilebilecek.

İlgili Yazılar

Netekstre
Açık Bankacılık (open banking) Nedir, Açık bankacılık nasıl çalışır ve geleceği nedir?

Açık Bankacılık (Open Banking) Nedir?

Açık Bankacılık (Open Banking), uygulama programlama arayüzüne (API) dayalı, finansal ürün ve hizmetlerin geliştirilmesi için gerekli finansal bilgilerin paylaşılmasını sağlayan sistemdir. Finansal verilerin geleneksel merkezi yönetimin aksine, farklı kurumların teknolojik ağına dayanmaktadır. Bu da daha verimli bilgi alışverişinde bulunmalarını sağlıyor. Açık bankacılık, parolalar gibi hassas bilgilerin yaygın olarak paylaşılmasını gerektirmeden finansal bilgilere kolay ve güvenli […]

Devamını Oku
Netekstre
Açık Bankacılık Servisleri ile Neler Yapılabilir?

Açık Bankacılık Servisleri ile Neler Yapılabilir?

Bankacılık işlemlerinde banka ayrımını ortadan kaldıran, müşterilere tüm banka hesaplarına tek bir uygulama üzerinden erişim sağlayan açık bankacılık ekosisteminin bu yeteneklerinin ardında API servisleri kavramı yatıyor. Uygulama programlama arayüzü kelimelerinin İngilizce karşılığına denk gelen kelimelerin kısaltması olan API, bankalardaki müşteri ve hesap bilgilerinin güvenli bir şekilde üçüncü parti uygulamalara aktarılmasını sağlıyor. Banka ile müşteri arasında […]

Devamını Oku
Netekstre
B2B İş Modelinde Açık Bankacılık ve Sunduğu Avantajlar

B2B İş Modelinde Açık Bankacılık ve Sunduğu Avantajlar

Bankacılık anlayışını yeniden tanımlayan açık bankacılık, yenilikçi ve dijital bir dünyanın kapılarını ardına kadar açıyor. Bankaların değil; bankacılık işlemlerinin, verinin, müşterilerin daha ön planda olduğu açık bankacılık teknolojileri, şirketlerin finansal süreçlerinde köklü değişiklikleri de beraberinde getiriyor. Klasik bankacılığın bilgisayar ve internet teknolojileri ile harmanlandığı dijital bankacılık, açık bankacılık uygulamaları sayesinde daha rekabetçi bir yapıya kavuşuyor. Sahip olduğu açık mimari ve API teknolojileri […]

Devamını Oku
Yukarı Çık