Netekstre

Açık Bankacılık ile Normal Bankacılık Arasındaki Farklar Neler?

Açık Bankacılık ile Normal Bankacılık Arasındaki Farklar Neler?

Her alanda hızla dijitalleşen dünyamızda, bankacılık işlemleri ve finansal süreçler de her geçen gün büyük bir dönüşüme uğruyor. 2000’ler öncesinde yıllarca şubeler kanalıyla emek yoğun olarak gerçekleştirilen bankacılık işlemleri, gelişen bilgisayar ve internet teknolojilerinin desteğiyle hızla dijitalleşiyor.
Bankacılıkta, ATM’lerin ardından müşteriler nezdinde dijitalleşmenin ilk adımı olarak internet bankacılığı karşımıza çıkıyor. İnternet üzerinden yapılabilen bankacılık işlemlerinin sayısı ve bankacılık uygulamalarının yetenekleri gelişmeye devam ediyor. İnternet bankacılığı gibi mobil bankacılıkta da müşterilere birçok yeni hizmetlerin sunuluyor. Mobil bankacılıkla birlikte en fazla dikkat çeken husus ise bankacılık işlemlerinin kişiselleştirilmesine yönelik atılan adımlar oldu.

Açık Bankacılık İle Müşteriler Kendi Verilerinin Sahibi Oluyor

Ancak internet ve mobil bankacılığın gelişimi ve artan hizmet çeşitliliği, özellikle de birçok bankayla çalışan şirketler için süreçlerin takibini ve yönetilmesini oldukça karmaşık bir hale dönüştürüyor. Ortaya çıkan karmaşa ortamı ve yönetim zorluğunun aşılabilmesi için çözüm arayışına yönelen dijital dünyanın bize sunduğu yeni teknolojinin adı ise Açık Bankacılık.

Açık Bankacılık, mobil bankacılığın sunduğu kişiselleştirme sürecini bir adım daha ileriye taşıyarak banka banka değil de tüm bankalar nezdinde kişilere bir arada sunan platformlar olarak dikkat çekiyor. Açık Bankacılık teknolojileri sayesinde artık verilerin sahibi bankalar değil; müşteriler olabiliyor. Kendi verilerine ulaşabilmek adına bankaların dijital platformlarını tek tek ziyaret etmek zorunda kalan müşteriler Açık Bankacılık’la birlikte bu verilerini daha kolay yönetebiliyor ve tek bir platformdan takip edebiliyor. Bir başka deyişle, Açık Bankacılık, bankalara göre değil; bankacılık işlemlerine göre finansal süreçlerinizi yönetebilme imkânı sunuyor.
Yasal düzenlemeler ve lisanslama süreçlerinin tamamlanmasıyla birlikte Açık Bankacılık platformları çok yakın bir gelecekte müşterilerine ödeme başlatma hizmetleri de sunabilecek.

Bankalar ile Müşteriler Arasındaki Köprü: Açık Bankacılık ve Fintech’ler

Klasik bankacılık ile Açık Bankacılık kavramları arasındaki en temel farklılık olarak; bankalar ile müşterileri arasına dâhil olan üçüncü bir unsurdan bahsedebiliriz. Farklı bankalardaki işlemleri tek bir platform/ekran/uygulama üzerinde toplanmasına ve elde edilen verilerin bankalardan bağımsız olarak işlemler bazında işlenmesine olanak tanıyan Açık Bankacılık, üçüncü parti şirketleri; yani, fintech’leri sürece davet ediyor.

Yeni Bir Müşteri Deneyimi: Açık Bankacılık

Bankalardaki işlemleriniz için her bankanın online kanallarını ayrı ayrı ziyaret etmek yerine bu bankaları ve işlemleri tek bir ekranda sunan dijital platformlar açık bankacılık teknolojisinin kalbini oluşturuyor. Bu açıdan ele aldığınızda normal bankacılık işlemleri ile açık bankacılık arasındaki bir diğer fark ise müşteri deneyimi olarak karşımıza çıkıyor. Kanunlar çerçevesinde belirlenen yetki ve tanımlamalara uygun olarak geliştirilen açık bankacılık uygulamaları, müşterilerin verdiği izne dayanarak güvenli bir şekilde çalıştığınız bankaların sistemlerine erişiyor ve ihtiyacınız olan verileri sizin için bir araya getiriyor.

Finansal Süreçlerde Zaman ve Emek Tasarrufu

Özellikle farklı bankalarla çalışan şirketler açısından Açık Bankacılık döneminin normal bankacılık dönemine göre sunduğu en önemli avantaj olarak verilere erişim ve analiz kolaylığını sayabiliriz. İşlemlerinizi her bankadan ayrı ayrı takip etme derdinden kurtulmanızın yanı sıra Açık Bankacılık platformları, elde ettiğiniz verileri kolayca işleyebilme fırsatı sunuyor. ERP/muhasebe yazılımları ile entegre edilebilen Açık Bankacılık uygulamaları, şirketlerin yönetim süreçlerindeki operasyonel yükleri en aza indiriyor.

Özetle, bankacılık işlemlerinde verilerin toplanması, analizi, raporlanması ve arşivlenmesi süreçlerinde Açık Bankacılık, klasik bankacılık yöntemlerine göre çok ciddi emek ve zaman tasarrufu sağlamanıza yardımcı oluyor.

İlgili Yazılar

Netekstre
Bir işletme sahibiyseniz, MT940 formatını duymuş olabilirsiniz. MT940 Formatı nedir, ne işe yarar ve avantajları neler hepsi blog yazımızda.

MT940 Formatı Nedir?

Bankacılık işlemleri yürüten herhangi bir kişi veya kuruluş, birçok farklı banka hesabı kullanıyor olabilir. MT940 formatı, bankaların müşterileriyle hesap bilgilerini paylaşmak için kullandığı standart bir dosya formatıdır.

Devamını Oku
Netekstre
Açık Bankacılık Servisleri ile Neler Yapılabilir?

Açık Bankacılık Servisleri ile Neler Yapılabilir?

Bankacılık işlemlerinde banka ayrımını ortadan kaldıran, müşterilere tüm banka hesaplarına tek bir uygulama üzerinden erişim sağlayan açık bankacılık ekosisteminin bu yeteneklerinin ardında API servisleri kavramı yatıyor. Uygulama programlama arayüzü kelimelerinin İngilizce karşılığına denk gelen kelimelerin kısaltması olan API, bankalardaki müşteri ve hesap bilgilerinin güvenli bir şekilde üçüncü parti uygulamalara aktarılmasını sağlıyor. Banka ile müşteri arasında […]

Devamını Oku
Yukarı Çık